Този протест беше просто така да се нагнетява напрежение в обществото, да се насажда едно разделение, което не е заслуга на служебното правителство. Това заяви на брифинг служебният министър на регионалното развитие Виолета Комитова, предаде БНТ
Днес се проведе третият национален протест на Браншова камара "Пътища" пред МРРБ, а причината според протестиращите е липсата на диалог с държавните институции и незаплащане на извършените ремонти по пътната инфраструктура.
По-рано днес от бранша, който проведе протест пред МРРБ и Министерски съвет заявиха, че тя не се е явила на среша с тях и, че отношението и е "подгравка"
"Имаме сведения от МТСП, че в строителния сектор няма съкратени работници, няма хора без заплати и също така сме се запознали с трудовото законодателство, че ако една фирма е затруднена финансово, работодателят е задължен да изплаща до 60% от работната заплата на своите работници, но не по-малко от минималната заплата", каза министър Комитова.
От министерството считат, че работниците в тези фирми продължават да работят, те не са ощетени откъм заплати, но все пак ще направят и по-детайлни проверки.
По думите на министъра в пътния бранш са открили много дълбоко разделение. Първо, в България има повече от 21 000 фирми, които се състезават на свободния пазар. Те работят в пазарна икономика. Двайсет и няколко фирми работят в непазарни условия. Те получават пари предварително, без обществени поръчки - коментира Виолета Комитова.
"Второто разделение е в групата само на фирмите, които се занимават с пътно строителство, самите фирми са разделени също на две: неслучайно тази седмица тук имаше два протеста: във вторник протест на фирмите, които не са получавали аванси и са работили по пътищата на България, в петък - протест на фирми, които са получили много аванси. Това е второ разделение, което намираме в самата група на пътните фирми, това разделение го заварихме като наследство, то е произведено от действията на много управляващи хора преди нас, от еднолични решения, от начини на работа и раздаване на пари без съответните санкции", допълни тя.
Според нея не е вярно твърдението, че целият строителен бранш протестира. В целия строителен бранш по данни на НСИ работят повече от 155 000 българи и повече от 21 000 фирми.
"Разбрахте ли кои хора бяха днеска на протест? Ние сигурни ли сме, че това са хората, които работят в тези фирми? Имаме големи строителни компании с по 5 работници вътре назначени. Не трябва да вярваме на всичко, което се случва пред нас, тъй като зад тези операции стоят понякога други намерения, понякога много интереси, а понякога и много по-големи цели", смята министърът
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.