Комисията по дискриминация в България е отхвърлила иска на генералния ни консул в Чикаго Светослав Станков срещу посланика във Вашингтон Георги Панайотов за конфликт от времето когато и двамата работят в Постоянното ни представителство (ПП) към ООН във Вашингтон. В основата на спора е чистачката на мисията ни и съмненията, че Панайотов започнал кампания срещу Станков след като той изказал недоволство от нейната работа. Според Комисията по дискриминация обаче това не е довело до пряка дискриминация и тормоз на работното. Но комисията препоръчва на Панайотов да разработи вътрешни правила за недопускане на дискриминация, които да гарантират равното третиране на всеки служител. Един от членовете на Комисията по дискриминацията, Владимира Стоянова, обаче подписва с

особено мнение, което не съвпада с решението

на останалите четирима. „Според моето тълкование на събраните писмени и гласни доказателствени средства не е безспорно, че не е извършен тормоз спрямо жалбодателя, а напротив“, пише Стоянова. Тя посочва, че има противоречия в обясненията на различните служители на ПП, които са били разпитани. Тя намира и различно професионално отношение към Станков от страна на Панайотов спрямо останалите му колеги. А при оценяването му от посланика „не са използвани еднакви критерии“. „Според мен с нея (грама, бел.ред.) се е целяло именно жалбоподателят да бъде опозорен и дискредитиран пред професионалната общност в МВнР и да се попречи на по-нататъшното му служебно развитие“, пише Стоянова.
Станков е обжалвал вече решението на Комисията пред Софийския административен съд. Решението се очаква до месец.

От къде тръгва конфликта?

Оплакванията срещу чистачката Габриела Мирчева започнали още през 2020 година. Тогава в Постоянното представителство на България към ООН в Ню Йорк постъпила докладна от Нина Георгиева-Беленозова – завеждащ финансово-административната служба. В докладната Беленозова предлага Мирчева да бъде отстранена от работа или по-скоро да бъдат прекратени трудовите й правоотношения и да й се заплаща само на час за извършена работа.

„Самата аз се превърнах в чистачка, перачка и шивачка. Г-жа Мирчева е назначена на 8-часов работен ден, но трудно й се събират дори и 4 часа. Сигурно е много бърза и чевръста и за това не се задържа толкова време“, пише в докладната Беленозова. Тя казва, че мисията ни в Ню Йорк е завъдила мишки по това време. Всичко било потънало в прах, а прозорците за години не били измити нито веднъж, отбелязани са непочистени асансьори, които дори са били пълни с хлебарки. Всичко това се случва по време на пандемичната обстановка от COVID-19.

Посланик Георги Панайотов обаче не взима предвид подробно описаните нарушения. Вместо това  брани Мирчева, все едно е повече от негова служителка.

Станков разказва в жалбата си пред Комисията за защита от дискриминация, че е бил нападнат от Панайотов, и след като отговаря на въпроса му „Каква според теб е хигиената в сградата?“. Тогава Станков обяснил, че е под всякаква критика. Стълбищата са заринати в боклуци и прах, а чистачката рядко се появявала.

При тези думи Панайотов нападнал Станков, започнал да го обижда, критикувал личните и професионалните му качества, дори го заплашвал. „Първо, крещейки, ми заяви, че нямам право да давам оценки, след като изрично сам потърси мнението ми. След което, отново крещейки, той ми каза, че съм „абсолютно некомпетентен и че си почивам откакто съм дошъл“, пише в жалбата си Станков. Скандалът става пред дома му и в присъствието на неговата съпруга и 5-годишен син. Нападките продължили и в лична електронна кореспонденция в следващите седмици.

Малко преди края на мандата си Панайотов дава професионална оценка на чистачката Габриела Мирчева „Изпълнението надвишава изискванията“ – въпреки докладната на прекия й ръководител Нина Беленозова. В същото време и в нарушения на правилата на Външното министерство на две страници Панайотов дава негативна оценка на Станков и му дава оценка „Изпълнението отговаря не напълно на изискванията“. Според Станков целта била „да бъда опозорен и дискредитиран пред професионалната общност в МВнР и да попречи на по-нататъшното ми служебно развитие“.