Скандалът с уволнението на директора на ФБР Джеймс Коми се разраства. Белият дом смени няколко пъти мотивите си за безпрецедентните действия на Доналд Тръмп, а призивите за специален прокурор, който да разследва руските връзки на кампанията на Тръмп стават все по-силни.

Броени дни преди президентът да уволни директора на ФБР, той е поискал от Министерството на правосъдието значително увеличаване на ресурсите, с които се разследва руска намеса в американската президентска кампания.

Джеймс Коми се е обърнал към началника си - зам.-министърът на правосъдието Род Розенстайн, който е и автор на препоръката към Доналд Тръмп да го уволни, твърдят конгресмени и сенатори.

Розенстайн пое поста преди половин месец и директорът на ФБР веднага се е обърнал към него. Зам.-министърът е най-високопоставеният служител в администрацията, надзираващ хода на разследването за Русия, тъй като министърът Джеф Сешънс обяви, че се отказва от това си правомощие, за да няма подозрения за конфликт на интереси.

Коми е информирал за искането си Сенатската комисия по разузнаването, след като сенаторите са призовали ФБР да ускори разследването. Даян Фейнстийн, водещ демократ в Сенатската правна комисия, каза: "Доколкото знаем, от съда са поискани призовки към конкретни хора, разследването е в ход."

Тя допълва, че на 15 март с колегата ѝ републиканец Чък Грасли са се срещнали в Коми "и той ни каза, че се води голямо криминално и контраразузнавателно разследване".

"Ройтерс" разказва още, че недоволството на Тръмп от Коми се трупало месеци наред, но избухнало в ярост, когато той отказал да предостави на висшите му помощници предварително тезите, които е подготвил да защитава на сенатското изслушване.

Информацията била поискана от министъра на правосъдието и главен прокурор Джеф Сешънс и от заместника му Розенстайн. Отказът на Коми бил възприет като неподчинение и това ускорило уволняването му.

Президентът бил недоволен и от това, че директорът на ФБР никога не е казвал, че Тръмп е изключен от проверката за контактите между руския посланик Сергей Кисляк и съветници от предизборната му кампания.

Решението на президента било толкова внезапно, че дори служителите на Белия дом, които иначе са свикнали с импровизациите му, били изненадани и неподготвени, поради което се наложило спешно да изработват план как да обяснят на медиите случилото се.

Двама високопоставени служители на правосъдното министерство коментират пред "Ройтерс", че няма много логика директорът на ФБР да бъде уволняван, докато още тече проверката на инспектората за това как е водено разследването за имейлите на Хилъри Клинтън.