Колумбия, най-големият износител на кокаин в света, постави нов рекорд миналата година за производство на наркотика и отглеждане на листа от кока, от които се прави дрогата, гласи доклад на ООН. Отглеждането на листа от кока е било с 10 процента повече миналата година в сравнение с 2022 г., докато производството на кокаин е нараснало с 53 процента от 1738 тона до 2600, според Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC). Това са най-високите стойности, откакто ООН започна мониторинг през 2001 г.
Повечето колумбийски кокаин е предназначен за САЩ и Европа. Производството на листа от кока сега се простира на 253 000 хектара в страната. Тенденцията е възходяща от 2014 г. въпреки базираната в САЩ война срещу наркотиците на стойност милиони долари.
Областите на Колумбия с най-голямо увеличение през 2023 г. са департаментите Каука и Нарино, и двата бастиона на дисидентски групи от партизанската армия ФАРК, която се разпусна през 2017 г.
Около 20 процента от общата площ, отглеждана с кока в Колумбия, е върху земя, принадлежаща на общности от африкански произход, 10 процента в местни резервати и 18 процента в защитени горски територии.
От понеделник колумбийският град Кали ще бъде домакин на световната среща на високо равнище COP16 за биоразнообразието за две седмици. Първият в историята ляв президент на страната Густаво Петро обвини политиката на САЩ срещу наркотиците в причиняване на „геноцид“ на латиноамериканците, защото се фокусира върху „репресиите“, а не върху превенцията и общественото здраве.