Винаги се радваме на красивата зима - магията на заснежените улици, тишината на мразовито утро, мистичното виене на снежна виелица, мандарини и украсена елха. Смяната на сезоните и ниските температури обаче се отразяват неблагоприятно на кожата на лицето и ръцете. И също както при грижата в топлите сезони, и през студените всичко се свежда до правилното й подхранване и хидратиране. Ето няколко съвета. Вероятно сте забелязали, че през студените дни чувствате кожата си по-суха и по-бледа. Три са основните причини за изсушаването й през студените месеци. Те се характеризират с ниска влажност и това често е главната причина за сухата кожа. Вторият виновник са средствата за отопление. Те

 намалят влажността на помещенията

 

и това допълнително изсушава кожата. И третата причина, която не влияе благоприятно на хидратацията на кожата, но е едно от любимите ни занимания през зимата, е дългият и горещ душ или вана. Има само един начин да изглеждаме свежи и подмладени в снежните и ветровити студени дни - като запазим еластичността на кожата. Почистването на лицето трябва да е с щадящи средства. За всекидневното й почистване най-добре е да използвате меки тоалетни млека, богати на витамин А. Ако сте свикнали да се миете, за целта използвайте преварена вода, наполовина разредена с прясно мляко. Такова измиване е много подходящо за мазната кожа. Забравете за лосионите със спирт, можете да използвате тоник без алкохол или меки гелове, а ако е суха или нормална, сутрин и вечер я обтривайте с тоалетно мляко.

 Кожата около очите е нежна и уязвима

 

Добра защита срещу студа е редовното й намазване със специален околоочен крем, обогатен с витамин А и D. Ако го нанасяте след сутрешния масаж, ефектът от подхранването ще е по-голям, защото гладната кожа веднага ще „глътне“ мазнината.

Независимо от типа на кожата ви, сутринта поне 20-30 мин. преди да излезете навън, трябва да си сложите дневния крем. Купете си нощен крем с мазнини и масла. Тези съставки намаляват обезводняването на кожата, което я предпазва от изсъхване. През студените месеци е добре да си забърквате каши за лицето със сметана, кисело мляко, всякакво растително масло - зехтин, слънчогледово олио. През студените дни и шията се нуждае от мазнина.

 Топлите маслени компреси ще я тонизират

 

Натопете многопластова марля в затоплен на водна баня зехтин или бадемово масло. След това леко изстискайте и я поставете за 15 мин. Отстранете мазнината с памук, натопен в розова вода. Деликатната кожа на устните изсъхва най-бързо в студените месеци и е добре да имаме подръка ексфолиант/скраб за устни отделно от хидратиращия балсам, за да изглаждаме напукванията. През зимата особено ценна съставка в продуктите за устни е маслото от карите (шеа).


Хидратиращи зимни маски

 С яйце

Смесете 3 с.л. зехтин и 1 с.л. ябълков оцет. Разбийте добре белтъка на яйцето и го добавете към сместа. Нанесете на лицето и изчакайте 30 мин. Изплакнете с топла вода. Яйцето съдържа много мазнини, които ще направят кожата ви мека и гладка. Зехтинът ще я овлажни по естествен път, а оцетът ще стегне кожата, сякаш сте си направили бърз фейслифтинг.

С банан

Тази домашно приготвена маска помага за дълбоко овлажняване на кожата на лицето. Така тя ще стане по-мека, гладка и свежа.

Намачкайте 1 банан добре. Смесете го с ¼ чаша кисело мляко, прибавете 2 с.л. мед и разбъркайте, докато се получи мека каша. Нанесете върху добре почистена кожа и оставете да подейства за около 30 мин. Изплакнете с топла вода.

С витамин C

Смесете 2 с.л. кисело мляко, 2 с.л. портокалов сок, 1 с.л. бадемово масло и бъркайте, докато сместа стане твърда. Нанесете я върху добре почистената кожа. Избягвайте деликатната зона около очите. Изчакайте 20 мин. и изплакнете с хладка вода. Бадемовото масло хидратира прекрасно кожата. Портокаловият сок я снабдява с витамин C, а киселото мляко избелва и прави кожата по-блестяща.