Неспособността на партиите да изберат председател на 48-о Народно събрание доведе до "нестандартни" идеи - например, позицията да бъде предложена с компромис на третата по големина група или да се предостави на най-възрастния сред депутатите.
Доайенът Вежди Рашидов не скри нежеланието си да продължава да ръководи пленарните заседания - съответно, тази опция отпада. Кои се явяват следващите по стаж и възраст депутати, обобщава "Булевард България".
ДПС е третата по численост парламентарна група след ГЕРБ и ПП. В нея членуват трима от народните представители с най-дълъг стаж в парламента - Рамадан Аталай, Джевдет Чакъров и Йордан Цонев.
Само Аталай има 11 мандата в Народното събрание, без да е прекъсвал престоя си в пленарната зала с министерски назначения или невъзможност да спечели избори от 1997 г. насам, като така му се събират 25 години.
Редовен член на Комисията по енергетика, 65-годишният Аталай е един от тримата души в 48 НС, за които Комисията по досиетата е обявявала принадлежност към ДС.
Джевдет Чакъров е избиран десет пъти, но в един от мандатите си напусна парламента, за да стане министър на околната среда и водите при Тройната коалиция.
Йордан Цонев, когото ДПС вече номинира два пъти за председател, влиза в Народното събрание за първи път с листата на ОДС през 1997 г. Отцепването му заедно с Христо Бисеров го вади от политиката за четири години, след което се завръща вече като депутат от ДПС.
Сходен е случаят с Лъчезар Иванов, чийто първи мандат в НС е в качеството му на представител на НДСВ (до 2009). Още тогава той обяви лоялност на ГЕРБ, като бившият "личен лекар" на Бойко Борисов е несменяем кандидат-депутат в последните 17 години.
Интересният случай в БСП е свързан с това, че безпартийният Петър Кънев (собственик на печатницата "Демакс" и член на КРИБ) има по-продължителен престой в Народното събрание от председателя на партията Корнелия Нинова. Кънев има само една пауза в 41 НС, като му се събират малко над 13 години депутатски стаж.
БСП можеше да е и в челото на класацията, ако партията не беше въвела лимит на мандатите, в които кандидатите ѝ имат право да влизат в депутатските листи. Хора като настоящият конституционен съдия Янаки Стоилов, например, бяха избирани още от Великото Народно събрание през 1990 до 2017 г., почти без прекъсване.
Сред хората с дълъг опит в парламента вече са и основните говорители на ГЕРБ като председателят на парламентарната група Десислава Атанасова и Делян Добрев. И двамата са прекъсвали временно мандатите си, след като бяха "мобилизирани" в изпълнителната власт при първия кабинет на ГЕРБ.
Синът на председателката на КЗК Александър Ненков е депутат от ГЕРБ в продължение на 13 години без прекъсвания.
Делян Пеевски, който пропусна само двата кратки парламента през 2021 г., е избиран шест пъти за народен представител. Формално той също има около 11-12 години депутатски стаж - повече от председателя на ДПС Мустафа Карадайъ - въпреки че в по-голямата част от времето Пеевски не е стъпвал в Народното събрание.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.