Не можем да си изкривим душата – захарта е нещо прекрасно. Има много малко от нас, които могат да пренебрегнат желанието за нещо сладко или пък кофичка сладолед в горещ летен ден. Но в крайна сметка никой не спира само с един сладолед, едно брауни или една бисквита и често сме склонни да ядем повече захар, отколкото трябва. За справка ще ви кажем, че трябва да приемате едва шест до девет чаени лъжички на ден, пише Tialoto. 

Така че, ако обичате нещо сладко и не искате да прекалявате, може би търсите най-здравословните заместители на захарта, които ще ви позволят да се насладите на малко повече сладко, но без скока на кръвната захар или възпалението, които идват с обикновената рафинирана версия. 

Имате късмет – има няколко интелигентни и сладки алтернативи на захарта, които ще ви помогнат да намалите приема й, без непременно да жертвате цялата тази сладост, която обичате.

Наблюдавайте приема си на захар постоянно

Любителите на сладкото може да не харесат този съвет, но най-доброто, което можете да направите, е да се опитате да намалите напълно захарта и подсладените храни. Причината – захарта причинява възпаление и пристрастяване, освен това много хора не се чувстват добре, когато я ядат. Но тя може да бъде част от нормалната диета, просто трябва да я приемате в умерени количества. 

Кой е най-здравословният заместител на захарта

Не се фокусирайте изцяло върху ограничаването на захарта, а гледайте това, което ядете през целия ден. Тортата за рожден ден винаги е добра идея, но проблемът идва, когато тя се превърне в ежедневен навик. Най-доброто нещо, което можете да направите, е да добавите повече плодове и зеленчуци, фибри и ферментирали храни към вашата диета. По-добре е първо да добавите нещо полезно към ежедневието си, след което да се откажете от вредната му алтернатива и да бъдете внимателни, когато ядете.

Използвайте плодови пюрета вместо захар

Когато печете сладкиши, един от най-здравословните заместители на захарта са пюрираните плодове. Всъщност е много лесно да замените част или дори цялата захар с ябълково пюре, пюре от банани или дори консервирана тиква, за да придадете на десерта хранителна стойност и допълнителен вкус. Добре е да използвате 200 грама плодово пюре за всеки 200 грама захар, когато заменяте, но също така трябва леко да намалите количеството течност, тъй като плодовете ще пуснат вода в допълнение към сладостта. 
Изберете естествени

подсладители като мед или кленов сироп

Ако търсите друга страхотна възможност за набавяне на здравословна захар, кленовият сироп, агаве или мед трябва да бъдат в списъка ви, тъй като те често са по-малко преработени и съдържат следи от минерали, витамини и антиоксиданти. Те също така имат по-нисък гликемичен индекс в сравнение с рафинираната захар. С други думи, тези заместители могат да причинят по-бавно и по-стабилно повишаване на кръвната захар в сравнение със захарта. 

Но тези по-здравословни алтернативи на захарта могат да бъдат по-калорични от рафинираната захар. Например супена лъжица мед или агаве съдържа 63 калории, супена лъжица кленов сироп е 52 калории, а супена лъжица рафинирана захар е 43 калории. Всеки от тях има уникален вкус, който може да подобри вкуса на храната и напитките по различни начини, но като цяло са много сходни и се препоръчва да се консумират умерено.

Кой е най-здравословният заместител на захарта

Помислете внимателно за изкуствени подсладители

Изкуствените подсладители са предпочитание за хората, които искат сладко лакомство без скока на захарта, но от години има опасения относно здравословни проблеми, свързани с тях, като проучвания сочат, че консумацията им може да увеличи риска от развитие на диабет тип 2 или сърдечносъдови заболявания. 

Въпреки че регулаторните агенции посочват подсладители като аспартам, стевия и други за безопасни, те може да не са най-добрият заместител на захарта, който може да използвате. 

Кой е най-здравословният заместител на захарта

Някои проучвания и доклади предизвикват загриженост относно потенциалните връзки с наддаването на тегло, метаболитни нарушения и рак. Необходими са повече изследвания, но в момента има теории, че изкуствените подсладители могат да нарушат метаболитните процеси, което води до прекомерна консумация, което пък води до наддаване на тегло.