Слънчевата сонда "Паркър" на НАСА, чиято задача е да разгледа отблизо външната корона на Слънцето, току-що изравни рекорда за най-бързо движещ се обект, създаден от човека.

Предишният рекордьор отново бе "Паркър“, съобщи Science alert.

На 29 юни сондата беше регистрирана да се движи със скорост 635 266 км/ч, което е вторият път, в който тя достига тази скорост, откакто беше изстреляна през 2018 г.

Тук говорим за около 500 пъти по-висока скорост от тази на звука.

Тя е на път да стане още по-бърза, като максималната скорост се очаква да достигне около 692 000 км/ч, когато през 2025 г. сондата се приближи най-близо до Слънцето.

Това е достатъчно бързо, за да стигне от Вашингтон до Токио за по-малко от минута.

Постигането на тези невероятни скорости е въпрос на време и инерция.

Докато Слънчевата сонда "Паркър" обикаля около Слънцето, тя се изравнява с орбитата на Венера, използвайки гравитацията на движещата се планета, за да създаде нещо като гравитационна прашка.

В крайна сметка сондата ще се доближи плътно до въртящата се маса от свръхгореща плазма около Слънцето. Тя ще направи множество различни измервания, за да подобри общите научни изследвания.

През април 2021 г. сондата "докосна" най-близката до Земята звезда за първи път, като събра проби от плазмата и измери промените в магнитното ѝ поле.

Космическият апарат събра изключително ценна база от данни, които обаче не можем да се надяваме да съберем от тук на Земята.

"Паркър" завърши 20-ото си приближаване, като се доближи на 7,26 милиона километра от слоя йонизирана газ, считан за повърхността на Слънцето.

В крайна сметка сондата трябва да се доближи на 6,12 милиона километра.

Съоръжението трябва да е достатъчно здраво, за да издържи не само на тези невероятни скорости, но и на невероятната топлина и радиация.

Защитата на космическия апарат включва 11,4-сантиметров щит от въглероден композит, който е в състояние да издържи на температури от близо 1371 градуса по Целзий.

Титлата за най-бърз обект, създаден от човека, едва ли скоро ще бъде отнета от "Паркър", а когато все пак това стане, вероятно ще го вземе друг космически апарат.