Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер, което удари Турция и засегна съседна Сирия, отново повдигна въпроса кои са най-горещите точки за земетресения в света. Въпреки че Япония и Калифорния са известни с непрекъснати трусове, Турция и Сирия също са в сеизмично активна зона, където се събират три тектонични плочи. Все още не е възможно да се предвиди точно къде и кога ще ударят земетресенията, но знаем, че най-лошите събития ще бъдат по границите на земните плочи.

Какво причинява трусовете?

Литосферата на Земята - нейната скалиста, най-външна обвивка - се състои от около 15 тектонични плочи, всяка с различна форма и размер. Мощна сеизмична активност може да бъде открита по границите на тектоничните плочи, където плочите се трият една в друга. Когато това се случи, тектониката на плочите причинява природни бедствия по света, включително земетресения, цунами и вулканични изригвания. „Земетресения се случват на места, където напрежението, което се е натрупвало постепенно в продължение на десетилетия, най-накрая успее да преодолее съпротивата“, обясни Дейвид Ротъри, професор по планетарни геонауки в Отворения университет, пред MailOnline. „Това позволява на съседни скални маси внезапно да се разбият една в друга.“ Силни земетресения обикновено се случват над разломните линии, където се срещат тектоничните плочи, но леки трусове могат да се случат и в средата на тези плочи. Кои държави лежат над границите на тектоничните плочи? Епицентърът на земетресението с магнитуд 7,8 в понеделник е на около 26 км източно от турския град Нурдаги, близо до границата със Сирия. Часове по-късно второ земетресение с магнитуд 7,5 удари две мили и половина южно-югоизточно от турския град Екинозу. Турция лежи на големи разломи, които граничат с три различни тектонични плочи - анадолска, арабска и африканска. Арабската плоча се притиска на север към Евразийската плоча, притискайки Анадолската плоча на запад към Егейско море. „Това е добре известен регион с висока сеизмичност“, каза д-р Анастасиос Секстос, професор по земетръсно инженерство в университета в Бристол, пред MailOnline. „Районът на Алепо и Газиентеп е претърпял поредица от исторически опустошителни земетресения и събитие с подобен мащаб се е случило преди около два века.“ Земетресението в понеделник причини такова опустошение отчасти поради силата си – това е най-силното земетресение, удряло Турция от 1939 г. насам, но и защото удари гъсто населен регион. Друга причина е, че това се е случило в 04:17 сутринта местно време, което означава, че спящите хора са били в капан, когато къщите им са се срутили. По-на запад, Италия също е предразположена към земетресения. През 2016 г. трус с магнитуд 6,2 по Рихтер отне живота на близо 300 души в град Аматриче и близките села през 2016 г. Модена в Северна Италия пък беше ударена от земетресение с магнитуд 5,8 през 2012 г., което уби 17 души и рани други 350. Почти целият италиански полуостров, но особено южната му част, е разположен близо до линията между Евразийската и Африканската плочи. Апенините, известни като геоложкия гръбнак на Италия, се простират от север на юг на страната и съдържат няколко линии на разломи – там, където се събират двете тектонични плочи.

Между 80 до 90 процента от земетресенията в света се случват в зоната, известна като „Огнения пръстен“

Тази геоложка бедствена зона с форма на подкова е разположена приблизително около ръба на Тихия океан. Обхваща западното крайбрежие на САЩ – по-специално Калифорния – западно Мексико и Централна Америка, западна Южна Америка, включително Перу, Нова Зеландия, Япония и др. Щатът Калифорния е честа зона на земетресения, защото се намира на разлома Сан Андреас, където се събират две тектонични плочи. Той се простира на приблизително 1200 км и пресича западния американски щат.

По-голямата част от населението на Калифорния живее в близост до разлома Сан Андреас, който е част от Огнения пръстен и дори може да се види на земята. Наличието му драматично привлече вниманието на света на 18 април 1906 г., когато внезапното изместване по протежение на разлома предизвика земетресението в Сан Франциско и произтичащите от него пожари. Южна Калифорния регистрира хиляди по-малки земетресения всяка година, но местните наричат ​​предстоящото по-голямо събитие „голямото“, което причинява катастрофални щети. Доклад от 2015 г. на Геоложката служба на САЩ предупреждава, че рискът голямо земетресение да удари Калифорния се е увеличил драстично. „Знаем, че тектоничните сили непрекъснато затягат пружините на разломната система Сан Андреас, което прави големите земетресения неизбежни“, каза Том Джордан, директор на Центъра за земетресения в Южна Калифорния. От противоположната страна на пръстена е страната, която може би е най-известна с това, че е засегната от земетресения – Япония. Хоншу, главният остров на Япония, се намира на пресечната точка между три тектонични плочи – Евразийска, Филипинска и Северноамериканска. През март 2011 г. земетресение с магнитуд 9,0 край североизточното крайбрежие на Япония предизвика цунами, което уби повече от 18 400 души. Вълните се разбиха в ядрената централа Fukushima Daiichi, унищожавайки нейните системи за захранване и охлаждане и предизвиквайки стопяване на три реактора.

Но Япония също е една от най-добре подготвените срещу земните трусове

Сградите са подсилени с бетонни стени и специални фуги, които облекчават напрежението при разклащане на земята. Междувременно небостъргачите са построени с амортисьори и „еластична архитектура“, която им позволява да се огъват хоризонтално. За сравнение, смята се, че броят на жертвите от земетресението в Турция и Сирия е толкова тежък отчасти поради слабата конструкция на срутените сгради. В Япония участието в учения за природни бедствия започва в детската градина и всички японски мобилни телефони се доставят със система за предупреждение за земетресение, което потенциално дава на потребителите 5 до 10-секунден прозорец да потърсят подслон, преди земетресението да удари. Нова Зеландия също е разположена на границата между две тектонични плочи, Австралийската и Тихоокеанската, въпреки че по-големият съсед Австралия е по-далеч от границата и има по-малко силни трусове. Едно от най-лошите бедствия в Нова Зеландия е земетресението с магнитуд 6,3 по Рихтер в Крайстчърч през февруари 2011 г., което уби 185 души и нанесе сериозни щети на сградите и инфраструктурата на града. Това събитие всъщност беше вторичен трус от друго земетресение през септември 2010 г., което причини два смъртни случая.

Най-голямото известно земетресение в Нова Зеландия е с магнитуд 8,2 във Вайрарапа през 1855 г. То е причинено от движение по протежение на разлом в залива Пализър, в южния край на Северния остров, и е променило пейзажа на региона Уелингтън, столицата на държавата. Броят на причинените смъртни случаи обаче беше оценен между пет и девет и изненадващо малко хора бяха ранени. Китай не е част от Огнения пръстен, но е в зона, където се срещат Тихоокеанската, Индийската и Филипинската плочи. За съжаление големият брой сгради с ниско качество и гъстото население означават, че земетресенията в Китай водят до голям брой смъртни случаи.

Страната е мястото на някои от най-смъртоносните земетресения в историята

Трусът в Таншан от 1976 г. доведе до най-малко 300 000 смъртни случая, докато друго в Хайюан през 1920 г. се смята, че е причинило 273 400 смъртни случая. Твърди се, че най-смъртоносното земетресение на всички времена се е случило в Шанси през 1556 г., което пряко и косвено е причинило обща загуба на 830 000 души. Едно от най-смъртоносните събития в съвременната епоха пък се случи през 2004 г., когато земетресение с магнитуд 9,1 удари западното крайбрежие на Индонезия, също в рамките на Огнения пръстен. Гигантското цунами, което последва, предизвика вълни с височина над 30 м., ударили бреговете на Индонезия, Шри Ланка, Индия и Тайланд. Индонезия, най-тежко засегнатата страна, посочи 167 540 граждани като мъртви или изчезнали, въпреки че общият брой на жертвите е около 230 000. Съвсем наскоро две земетресения с магнитуд 6,2 удариха отново страната -  през февруари 2022 г. и през януари 2021 г., убивайки съответно около 25 и 100 души. Земетресенията в Индонезия са много чести. Трус с магнитуд 5,5 уби четирима души в четвъртък, само няколко дни след земетресението, ударило Турция и Сирия.