Тялото ни реагира различно на всеки един вид алкохол. Особено по празници е важно да знаем как да се пазим от махмурлук и дали това е възможно.
Отбелязва се, че реакцията на тялото до голяма степен зависи от интензивността на цвета на напитката и човек понася по-лесно безцветен алкохол. Проблемът се крие във факта, че различни примеси, поради които напитката придобива цвят и вкус, влошават общото състояние на пиещия.
Според изследвания най-мощният махмурлук сред популярните алкохолни напитки предизвиква уискито.
Вторият по сила най-тежък махмурлук идва от тъмният ром, следван от бърбън, червено вино и ракия. В същото време експертите отбелязват, че коктейлите са "друга работа", тъй като в тях могат да се смесват няколко вида алкохол. Точно заради това много хора изпитват непоносимост към коктейлите, а други са им почитатели.
Също така експертите посочват опасността от бира, която хората често пият в големи количества. Те отбелязват, че рискът от махмурлук се увеличава не само в зависимост от вида на алкохола, но и от количеството консумиран алкохол.
При препиване не аспиринът или кафето ще ни помогнат, а много голямо количество течности, за да освободим по-бързо разградните продукти на алкохола от тялото, съветва пък диетологът проф. Донка Байкова.
„Обикновено поносимостта към алкохол е индивидуална. Жените по принцип имат по-ниска възможност за разграждане на алкохолната субстанция от мъжете. Ето защо се внимава и в количествата. Можем да отворим прозорците, за да има чист въздух и да излезем навън на разходка, ако това е възможно. По-добрият вариант за изтрезняване е консумацията на витамини и минерали от плодове и зеленчуци. Народната медицина доказва, че евентуално омлет, шкембе чорба отново действат изтрезняващо“, обясни още тя.
Специалистът подчерта, че прекомерното преяждане е свързано с риск от възникване на гастрит, язва, обостряне на колити, стомашно-чревни проблеми, диаричен синдром, възпаление на жлъчни пътища и на самата тъкан на черния дроб.
„Най-голямата храносмилателна система е панкреасът. Поставен в условия на свръх работа, за да се справи с мазнини, въглехидрати, белтъци от животински продукти и алкохолни напитки, тази жлеза трябва да произведе много повече панкреасен сок от обикновено, и рискът от възпаление е голям. Панкреатит означава обилно изливане на панкреасен сок, който започва да саморазгражда собствената си тъкан и болката е непоносима. За да не допускаме тези неща, трябва да се поема интелигентно количество храна“, обясни проф. Байкова.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.