Добро образование за децата, реализация и високи доходи - това са част от изискванията на българите зад граница, за да се приберат обратно в Родината, споделяни от тях стотици пъти. Пандемията от коронавирус даде тласък на процеса по връщането им в България, дори според последните проучвания през 2020 г. завърналите се са повече от напусналите. Ще продължи ли този ход? „Тенденцията на завръщането на българите в Родината би се запазила, ако има промяна в България, ако те имат възможност да се реализират или да правят бизнес. Ако в България те се чувстват добре, ако техните деца получат необходимото образование, за да имат по-добра реализация в бъдеще“, заяви политологът Борислав Ангелов в интервю за BG VOICE. Той напомни, че не трябва да се забравя, че сънародниците ни, когато се приберат, сравняват условията, при които са живели в чужбина, както и икономическата, социалната и политическата система, с тези в България. „Те са много по-чувствителни и това, че днес са се върнали, не означава, че утре няма да си тръгнат и да търсят реализация отново зад граница“, каза Ангелов.

Кабинетът да повиши стандарта

„Новото правителство ще трябва да повиши стандарта на живот. Трябва да се премахне усещането за шуробаджанащина, за корупция, за връзкарство, за задкулисие, за административни пречки“, заяви политологът. По думите му дори елементарните неща като насилието в училищата и изнервеното движение по пътищата, ако се оправят, то това ще даде спокойствие на българите да се приберат със семействата си.

Длъжници на българите зад граница

„Длъжници са политиците на българите зад граница по много въпроси“, заяви политологът. Ангелов подчерта, че ако политиците искат да направят нещо за българите в чужбина, нека да отворят Изборния кодекс и да решат проблема с гласуването по пощата. Според него трябва да се проведе дебат, за да се видят плюсовете и минусите. Избирателният район „Чужбина“ е едно от нещата, които биха решили проблема с гласуването. Не бива обаче да го изваждаме като някаква панацея, защото може и да се измести вотът така, обясни той. Политологът даде пример и със Северна Македония, където също имат такъв район, те са разделили земното кълбо на три и се избира по един народен представител, но при определена активност.