В България се появи нова книга за селски туризъм, чиито автори се опитват да обхванат нови възможности за пътуване и общуване под мотото „Завръщане към Земята".
В първата част на книгата има осем статии. Фокусирано е вниманието върху гостоприемството, традициите на траките, нестинарството и винотерапията, развитието на темата за наследството на първобългарите и събитийния туризъм. Важен момент са темите за чистата храна и съхраняването на старите местни сортове плодове и зеленчуци. Любопитни са темите „почвотерапия" и „селски мол", които разкриват по нетрадиционен начин представата за селото.
Във втората част на книгата са описани 34 села из България. Всяка статия е символичен вход към конкретен туристически регион. Има много местни легенди и скрити бисери, любопитни факти за фолклорните и кулинарните традиции, интересни сравнения между етнографските групи и различните социални модели на българските села. За любителите на пътешествията има ценни насоки и практични съвети.
В последната част на книгата има шест кратки истории за пътешествия на село. Целта е да се провокира желание за споделяне на авторски текстове и снимки с фокус върху българското гостоприемство. Всичко това е гарнирано със сто и шестдесет авторски фотографии и закачлив език с намигване към актуалните проблеми - все пак едно пътуване до село трябва да има своите забавни моменти.
Авторите в книгата са трима. Анна Пелова е писател и графичен дизайнер, отдадена на страстта си към българските носии и нестинарството. Родена в София през 1989 г. След навършване на пълнолетието си живее и работи в Англия, САЩ, Мароко и Япония, преди да се върне обратно у нас и да се посвети на каузата си да популяризира красотите на България. Пише в сайта www.greatnomad.com. Това е втората ѝ книга за селски туризъм, има и един роман („Утайката на чая"), който попадна във финалната десетка за Нов български роман на „Сиела".
Гавраил Гавраилов е психолог и пътешественик, търсещ смисъла на щастието в малките неща на село. Роден в Пловдив през 1979 г. Не спира да пътува и да разказва, воден от любопитството да среща вълнуващи хора в малките места. Освен страстта към риболова напоследък го увлича и виненият туризъм в България - пише за сайта www.winetours.bg. От март 2016 г. е докторант по социология в ПУ "Паисий Хилендарски" с тема на изследване социалното предприемачество. Има четири книги за пътешествия - две за селата, по една за Родопите и Добруджа.
Михаил Михов е планински водач и пътешественик, разказващ за скритите туристически бисери из нашите земи. Роден през 1981 г в Шумен, живее в Русе. Не спира да работи за по-чиста България. Активно участва в образователни и практически проекти, свързани с туризма и биоразнообразието на Дунавския регион. В момента работи като експерт по туризъм на свободна практика. Пише статии за различни медии. Членува в клуб за алтернативен туризъм „ВЕЛО Русе". Работи в партньорство с БААТ (Българската асоциация за алтернативен туризъм). Има две книги за селски туризъм.