Полицията в Китай е спасила около 1000 котки от камион на път за кланица, съобщиха държавните медии. Разбита е и престъпна група за незаконна търговия, която измамно продавала котешкото месо като свинско или овнешко.
Действайки по сигнал на активисти за животни по-рано този месец, служители от Zhangjiagang, в източната китайска провинция Дзянсу, засекли превозното средство, използвано за събиране и транспортиране на заловени котки, съобщи китайският държавен информационен бюлетин The Paper. Без намесата на органите на реда, партидата вероятно щяла да бъде откарана в кланица, а место след това продадено, за да бъде сервирано като свински и агнешки шишчета, както и наденички, се казва в доклада.
След кaто сделката, която можело да донесе до 20 500 долара печалба, била осуетена, спасените котки са изпратени в приют, пише The Paper.
В доклада на властите не се отбелязва дали има извършени арести, нито дали котките са бездомни или домашни любимци.
The Paper съобщава, че активистите за животни за първи път са забелязали голям брой заковани дървени кутии, превозващи много котки, преди повече от месец.
Те патрулирали по улиците в продължение на шест дни и когато камионът дошъл да натовари котките към кланицата, те се намесили и извикали полиция, се казва в доклада.
Един от активистите, цитиран от изданието, каза, че групата
продавала месото за около 4 долара за килограм,
като го представяла за овнешко и свинско. От всяка котка пък се извлича 2-2,5 кг месо, след като бъде обработена.
„Някои хора ще направят всичко за пари“, каза Гонг Джиан, активист, който изгражда убежище за бездомни котки в Дзянсу, пред The Paper.
Друга активистка, Хан Джиали, която също е участвала в спирането на камиона, заяви пред китайския новинарски канал, че това не е първият път и че е спирала подобни незаконни сделки и преди в провинция Гуангдонг.
Докладът предизвика нова вълна от загриженост относно правата на животните и безопасността на храните, като мнозина призоваха за по-голям контрол от страна на властите. Страната продължава да се бори с дълга история на скандали с безопасността на храните.
Наскоро друг подобен скандал придоби широка популярност, след като глава на плъх беше открита в училищна храна. Местните служители първоначално настояваха, че това е парче патешки врат, но поради опасения от прикриване бяха извикани експерти, които установиха истината.
Въпреки че Китай има закони за регулиране и защита на добитъка и застрашените животни, няма общ закон, насочен към жестокостта към домашни любимци и бездомни кучета и котки. Групите за защита на правата на животните и околната среда отдавна водят кампании срещу използването на животински части – включително от много застрашени видове – и за традиционната медицина.