Кораби на три страни от НАТО охраняват китайския товарен кораб Yi Peng 3 (И Пън 3), който беше спрян след като преди 10 дни бяха прекъснати два телекомуникационни кабела в Балтийско море. Подозренията са, че корабът ги е повредил по указание на руското разузнаване.

Товарният кораб, който е напуснал руското пристанище на Уст-Луга на 15 ноември с товар от торове, е преминал през кабелите, влачейки котва по дъното, казват участници в разследването пред The Wall Street Journal. Корабът е задържан от шведските власти по подозрение в извършване на саботаж.

С помощта на сателити и други данни е установено, че на 17 ноември около 21.00 часа товарният кораб е хвърлил котва в шведски води, но е продължил да се движи, въпреки че заради котвата значително забавя хода си. Скоро след това котвата прекъсна първия кабел между Швеция и Литва, казват двама запознати с разследването.

Транспондерът на кораба, който предава данни за местоположението му, в този момент е изключен.

Около 3 часа сутринта на 18 ноември, изминал 178 км, товарният кораб прерязва втория кабел - между Германия и Финландия. Скоро след това корабът започнал да се движи на зигзаг, вдигнал котва и продължил.

Кораби на датския флот преследваха и прихванаха Yi Peng 3, принуждавайки го да закотви в протока Категат, който свързва Балтийско и Северно море.

Корабът, пътуващ за Порт Саид в Египет, в момента е закотвен в пролива Категат, потвърждава службата за проследяване на кораби Marine Traffic.

Външен оглед на котвата и корпуса на кораба е показал щети, които съответстват на влаченето на котвата от кораба и скъсване на кабели, казват пред изданието, запознати с разследването. Според тях разпит на членовете на екипажа, който се командва от китайски капитан и включва един руски моряк, още не е извършен - досега на борда се е качил само един член на екипажа на датски патрулен катер.

По-рано германският вестник Bild, позовавайки се на източници в правоохранителните органи, съобщи, че капитанът се е оказал руснак; Твърди се, че това е станало известно след спирането на сухотоварния кораб.

"Като се имат предвид меките климатични условия и приемливата височина на вълните, вероятността от случайно изпускане и влачене на котвата изглежда минимална", се подочва в оценката, изготвена за WSJ от анализаторската фирма Kpler.

Занимаващ се със случая високопоставен европейски следовател казва пред вестника: "Изключително малко вероятно е капитанът да не е забелязал как корабът му е пуснал котва и я е влачил, губейки скорост в продължение на няколко часа и късайки кабели по пътя."

Сега Yi Peng 3 се охранява от кораби на страни от НАТО - Дания, Швеция и Германия. Според международното морско право те не могат да принудят товарния кораб да отиде в някое от пристанищата си, затова се водят преговори със собственика му, китайската компания Ningbo Yipeng Shipping, за осигуряване на достъп на борда и разпит на екипажа.

Според източници на WSJ Ningbo Yipeng сътрудничи на разследването и е позволила корабът да бъде спрян в международни води.

"Китай последователно поддържа сътрудничество с всички страни, за да гарантира сигурността на международните подводни кабели и друга инфраструктура в съответствие с международното право", каза говорителят на китайското външно министерство Мао Нин на брифинг за пресата в сряда.

Няколко западни правоприлагащи и разузнавателни служители казали на WSJ, че не вярват китайското правителство да е замесено, но подозират, че руските разузнавателни агенции стоят зад саботажа. Сега разследването се опитва да установи дали, когато корабът е акостирал в руските пристанищате, те са подбудили капитана, да извърши саботаж.

Пресслужбата на Кремъл нарече подобни подозрения "абсурдни, неоснователни обвинения". "Разузнавателните служби на САЩ и Великобритания възнамеряват да извършат диверсии на подводни оптични кабели, които осигуряват интернет комуникации по целия свят", заяви седмица преди инцидента в Балтийско море Николай Патрушев, помощник на президента на Руската федерация и председател на Руската морска колегия.

Бенджамин Шмит, старши сътрудник в Центъра за енергийна политика Клайнман към Университета на Пенсилвания, е проучил историята на Yi Peng 3. От декември 2019 г. до началото на март 2024 г. той е работил изключително в китайски води. Но след това внезапно се прехвърля към Русия, започвайки да превозва въглища и други товари и да спира в пристанища като Находка в Японско море, Мурманск в Баренцово море и сега Уст-Луга в Балтийско море.

"Въпреки че това само по себе си не е достатъчно, за да се докаже руска намеса, внезапната промяна на оперативен регион на кораба към руски пристанища след няколко години работа изключително в китайски води трябва да бъде основен фокус на разследването за европейските власти", казва Шмит.