Снимки: BBC
В Африка се появи нещо нечувано и невиждано - огромен град-призрак. Става въпрос за новия град Киламба, построен на около 30 км от Луанда, столицата на Ангола. Киламба е бил вдигнат за по-малко от 3 години от корпорацията China International Trust and Investment Corporation (CITIC), собственост на правителството на Китай, в рамките на програма за строителство на градове-сателити. Това е най-големият подобен проект в региона. В новия град, който заема 5000 хектара, са построени 750 осеметажни жилищни блока, 12 училища и повече от сто търговски обекта. Градът, чието изграждане струва 3.5 милиарда долара, е предвиден за около
половин милион души, които едва ли ще се появят там
Киламба беше замислена от правителството на Ангола като скъпоценния камък в следвоенното възстановяване на държавата. На снимки и филмчета са показвани усмихнати семейства, които разказват как се наслаждават на прекрасния си нов стил на живот, далеч от праха и хаоса на Луанда, където милиони живеят в коптори. Но хората, показвани във видеата, са просто актьори. Непопулярността на проекта е в неговата стойност - жилищата, обявени за продажба тук, струват между $120,000 и $200,000. Непосилни суми за поне две трети от жителите на Ангола, които живеят с по-малко от 2 долара на ден.
Няколко местни банки предлагат спасителните ипотеки, но условията по кредитите са такива, че от тях се въздържат дори добре заплатени служители в офиси. Сега властите в Ангола обмислят да отдадат жилищата под някаква форма на дългосрочна аренда, но едва ли е останал някой, който да вярва в жизнеспособността на този проект. Година след като бяха обявени първите 2800 апартамента за продажба, са закупени едва 220 от тях. Ако посетите Киламба, ще се изненадате, ако видите и една трета от тези собственици наоколо. Киламба е построен с кредит от Китай, който Ангола ще изплаща с нефта си.
Ако анголските власти не успеят да продадат жилищата
както вече се разбира, оказва се, че инвестициите са били направени напразно. Тоест нефтът е отишъл на вятъра. Според Пауло Каскао, генерален мениджър на „Делта Имобилиария", агенцията за недвижими имоти, която движи продажбите, проблемът не е цената на апартаментите, а трудността да се осигури кредит. Каскао намира цените за приемливи предвид качеството на жилищата.
Тук е толкова тихо и значително по-спокойно, отколкото в други градове, казва 17-годишният Себастиау Антониу, ученик в едно от работещите училища в Киламба. "Има паркинги за автомобилите, площадки за игра на футбол, баскетбол и хандбал." Той пътува три часа всеки ден, за да се добере от дома си - на 15 км от Киламба, до училището. Но на въпрос дали семейството му ще се премести тук той се разсмива: "Няма начин, не можем да си го позволим. А и за родителите ми няма работа тук." 32-годишният Джак Франсизо, който работи като метач на улици в Киламба, също харесва града, но не може да си позволи да живее тук. За хора като нас това е невъзможно, казва той. Правителството трябва да дава приоритет на строителството на евтини домове, тъй като мнозинството от населението живее без вода, електричество и канализация, казва Илайъс Айзък, кънтри мениджър за Ангола на Open Society Initiative of Southern Africa (OSISA). В Ангола няма средна класа, само много бедни и много богати, поради което няма как да се осигури изискваното от банките собствено участие, обяснява той. Според него правителството обмисля да пусне част от жилищата в Киламба като социални домове за хора с ниски доходи - чрез договори с фиксирани дългосрочно ниски наеми. Никой обаче не е сигурен как ще проработи схемата, а някои дори смятат, че
това е типично обещание за предизборна кампания
тъй като парламентарните избори в Ангола са насрочени на 31 август. Няма никаква яснота и какво ще стане със скъпите апартаменти, ако не бъдат продадени.
Мануел Клементе-младши, заместник-министър по строителството, защитава проекта и смята, че е възможно да се намери апартамент и за $80,000, доста по-евтино от цените, на които се рекламират жилищата в Киламба. "Това е един прекрасен проект", казва той. По повод местоположението на Киламба Мануел Клементе-младши отбелязва, че наистина много хора го критикуват, но "благодарение на новата магистрала, която се строи, ще се стига до града за 15-20 минути от центъра на столицата". Проектът за Киламба е ключов, понеже помогна на президента Жозе Едуардо душ Сантуш да бъде избран с голямо мнозинство през 2008 г., тъй като обеща да построи 1 милион домове за анголците в следващите четири години.
Луис Редвърс, BBC