Китай обяви в понеделник, че от пътуващите от чужбина вече няма да се изисква да бъдат поставяни под карантина при пристигането си, което е една от най-значимите стъпки на страната към повторно отваряне от началото на пандемията от COVID-19. От 8 януари пристигащите пътници ще трябва да покажат само отрицателен PCR тест, направен в рамките на 48 часа преди заминаването, съобщи Националната здравна комисия на Китай. Ограниченията за броя на пристигащите полети също ще бъдат облекчени.

Мерките за пътуване изолираха най-населената държава в света за почти три години. На чужденците по същество беше забранено да влизат в Китай през 2020 г. и дори когато им беше разрешено отново месеци по-късно, това обикновено беше само за бизнес или семейни събирания. Дори някои китайски граждани не можеха да се върнат у дома първоначално и пътниците, на които беше разрешено да влязат, трябваше да преминат през обстоен здравен преглед и карантина за своя сметка - понякога за цели два месеца. Съобщението в понеделник беше поредната отменена мярка от китайския подход „нулев Covid“, който години наред караше Пекин да се стреми да елиминира инфекциите. Но политиката, която включваше сурово и продължително блокиране на стотици милиони хора, смаза икономиката и повиши общественото недоволство. През ноември, след като пожар в карантинно помещение доведе до смъртта на 10 души в района на Синцзян,

избухнаха протести в цялата страна.

Това беше един от най-смелите и широко разпространени изблици на несъгласие от десетилетия в страната. В рамките на дни правителството започна да разхлабва ограниченията. Облекчаването на мерките за пътуване „по същество сигнализира окончателния край на нулевия Covid“, каза Янжонг Хуанг, старши сътрудник по глобалното здраве в базирания в Ню Йорк Съвет за международни отношения. Въпреки че този месец Китай смекчи много от вътрешните си политики за нулев Covid, като премахване на редовните задължителни тестове за градските жители и разрешаване на домашна карантина за заразените, например, властите все още се придържаха към международните ограничения. Новите мерки обаче не означават отваряне на границите на Китай. Много подробности остават неясни. Правителството засега не е съобщило кога ще възобнови издаването на туристически визи, които бяха спрени още в началото на пандемията. Длъжностни лица казаха, че ще „оптимизират допълнително“ възможността на чужденците да кандидатстват за визи за бизнес, обучение или семейни събирания, без да предлагат подробности. Засега не е ясно и

на колко полета ще бъде разрешено да влязат в страната.

През ноември броят на международните полети до Китай е бил едва 6 процента от полетите, осъществени през 2019 г., показват данни на VariFlight. Очаква се властите в Пекин освен това да позволят на своите граждани да възобновят пътуванията си в чужбина по „организиран“ начин.

По време на пандемията правителството спря издаването или подновяването на паспорти на китайски граждани, освен при ограничени обстоятелства, а през май беше обявено „строго ограничаване на напускане на страната поради несъществени причини“. Китай ще понижи и коронавируса в своята класификация. Досега правителството третираше Covid-19 като инфекциозна болест от категория А, наравно с холерата или бубонната чума. Съгласно тази категоризация служителите трябваше да въведат широки ограничения, за да контролират разпространението, включително локдауни и карантина. Занапред Covid ще се третира като болест от категория B, която включва СПИН и птичи грип. Тази промяна допълнително ще формализира отдалечаването на Китай от "нулевия Covid", каза д-р Хуанг. Докато по-ранното облекчаване на ограниченията остави на местните служители известна свобода на действие да решат колко бързо да отворят отново, Пекин сега сигнализира, че трябва да бъде даден приоритет на съживяването на икономиката пред контрола на болестите.