Хенри Кисинджър – дипломат и бивш държавен секретар на САЩ, заяви, че нахлуването на Русия показва, че вече няма смисъл Украйна да бъде държана извън НАТО - дългогодишен стремеж на Киев, на който той се противопоставяше. 99-годишният привърженик на реалната политика от месеци се застъпва за прекратяване на огъня във войната в Украйна, което на практика би позволило да се приемат някои военни успехи на Русия.
Но в изказването си пред Световния икономически форум в Давос Кисинджър заяви, че членството на Украйна в НАТО би било "подходящ резултат".
"Преди тази война аз бях против членството на Украйна в НАТО, защото се опасявах, че то ще започне точно този процес, който наблюдаваме сега. Сега, когато този процес достигна това ниво, идеята за неутрална Украйна при тези условия вече няма смисъл", каза Кисинджър.
Руският президент Владимир Путин беше определил стремежите на Украйна към НАТО като заплаха, оправдавайки инвазията, започнала на 24 февруари миналата година. Съединените щати настояваха, че решенията относно НАТО зависят от Украйна. Но идеята не се хареса на европейските сили, които се опасяват да предоставят взаимните гаранции за сигурност на алианса на страна, която вече е във война с ниска интензивност с Русия от 2014 г. насам.
Кисинджър в есе, публикувано миналия месец в консервативното британско списание „The Spectator”, предупреди, че конфликтът в Украйна има паралели с този от 1914 г., когато великите сили ескалират в световна война.
Той призова за прекратяване на огъня, при което Русия да се оттегли до линиите преди инвазията, но не и отвъд тях, като остане в Източна Украйна, както и на Кримския полуостров, който Москва анексира през 2014 г., като териториите са отворени за по-късни преговори.
В Давос Кисинджър заяви, че е важно "да се предотврати превръщането на войната във война срещу самата Русия" и "да се даде възможност на Русия да се присъедини отново към международната система".
Макар да признава, че държавите, които някога са били доминирани от Москва, ще се колебаят, Кисинджър заяви, че е от решаващо значение да се избегне нестабилността в огромната ядрена държава.
Дипломатическият процес би могъл да помогне на Русия "да преоцени историческата си позиция, която е амалгама от привличане към културата на Европа и страх от доминиране от Европа".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.