От 8 февруари вече могат да се регистрират домейни с разширение на кирилица „.бг". Съчетанието от букви, което ще символизира България в интернет пространството, не прилича визуално или смислово на вече съществуващи домейни. Акционерно дружество „Имена.бг" беше избрано от българската държава да управлява новия домейн на кирилица. След дълги обсъждания той беше одобрен от интернет корпорацията за присвоени имена и адреси (ICANN). Това е втората голяма стъпка към налагането на азбуката ни в света на интернет домейните, след като през юни 2016 г. потребителите получиха възможността да използват домейн на кирилица с разширение „ею". Тогава кирилицата официално стана третата азбука, която се използва при изписването на домейни. Засега има само още две други възможности - латиницата и гръцката азбука.

Новият домейн предполага създаването на интернет адреси, изписани изцяло на български език. А това ще бъде особено полезно за различни български институции, общини, компании и физически лица, които по този начин ще бъдат по-лесно откриваеми в уеб пространството. От иновацията ще се улесни изписването на имената на сайтовете, които съдържат специфични букви и двубуквия, като Й, Ц, Ш, Щ, Ъ, ЬО, Ю и Я. Досега винаги се съмнявахме дали адресът, който търсим, не е изписан по алтернативен начин на този, на който се опитваме да го въведем.

Спаска Тарандова, която е изпълнителен директор на фондация „Глобални библиотеки - България", коментира, че за българите е много важно да могат да пишат, както говорят. „Трябва да пазим нашите букви, които имат уникалност. Когато търсим нещо, това ще бъде от полза, за да не се чудим как да заменяме определени звуци от нашата азбука с комбинация от букви и цифри, а да пишем свободно и правилно на български език. Аз ще насърчавам голямата мрежа от читалища, които пазят българския език, култура и духовност, да имат свои домейни на български език", заяви тя.

Сега 400 милиона потребители по света използват кирилица. Така националният адрес на кирилица във виртуалното пространство ще даде възможност повече хора да ползват световната мрежа. Изписването на сайтове изцяло на родната азбука ще улесни и достъпа до регионални източници на информация. Приоритетно в периода до 8 май ще бъдат разглеждани и обработвани регистрации на домейни за тъй наречените защитени имена - такива на министерства и общини. След това ще бъдат обработвани и заявките на всички останали интернет потребители.

Всяко лице има право да регистрира до 100 домейна, това споделиха от „Имена.бг". Имената на страниците трябва да съдържат минимум 3 и максимум 63 символа, които да са изцяло от българската азбука. В имената могат да се използват и цифри от 0 до 9, както и знак минус („-").

Цената за регистрация на домейн „.бг" ще бъде от 10 до 20 лева без ДДС. За всеки създаден адрес ще бъде създаден и двойник с използваното досега „.bg". От „Имена.бг" предупредиха, че регистрацията на домейни с нецензурни думи и обиди не се толерира и след проверка те ще бъдат изтривани. България беше първата държава, официално декларирала своето желание да регистрира свой домейн от първо ниво на кирилица.