Премиерът Кирил Петков ще се срещне с американския министър по отбраната Лойд Остин днес в  Министерският съвет. Очаква се по време на разговора им да бъдат обсъдени теми от интерес и за двете държави.

Разговорите  ще се проведат на фона на въпросите в обществото дали САЩ искат от нашата страна изпращане на ракети С-300 за Украйна. Премиерът Петков отрече това да се случи.

"Никакво, нито ПВО, нито някакви специални ракети, нищо, всичките тези неща, които ги чета от сутрин до вечер по ФБ, за мен са абсолютно фалшиви новини. Опитват се да насаждат страх в хората. България няма да ходи във военни действия с Украйна, но ще я подкрепя силно".

Евентуалното решение за военна подкрепа за Украйна би минало през парламента, каза Петков.

"Ние не сме в НАТО ние сме НАТО", добави той.

Министърът на финансите Асен Василев също потвърди, че на този етап никой не е искал от България военна помощ за Украйна.

"Държавата не може да даде един пирон без подпис на министерство на финансите. Не е постъпвало такова искане".

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че трябва да бъдем солидарни с украинския народ. Решение за даването на военна техника обаче крие риск:

"Защото цената винаги се плаща от гражданите, а не от политиците. Виждате, че вече на територията на съседни държави падат дронове със заряд в тях. Ние не трябва да допускаме това да се случи на територията на нашата страна"

Въпросът за евентуална военна подкрепа за Украйна раздели партиите в управляващата коалиция.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова:

"Ние няма да се съгласим на това, няма да гласуваме такова решение и няма да го подкрепим. Това е пряко въвличане на България във войната".

България има пряк и насъщен интерес Украйна да успее да се защити, заяви Христо Иванов, съпредседател на ДБ:

"Ние ще подкрепим включително изпращане на оръжие".

След срещата българският премиер и секретарят на отбраната на САЩ ще направят изявление за медиите.