След това, което видях при вчерашното връчване на мандата, реших да се върна в България един ден по-рано от срещата на много от европейските лидери на форума GLOBSEC в Братислава.
Нагледно видяхме атака срещу парламентарната република.
Това написа съпредседателят на ПП Кирил Петков в личния си профил във фейсбук, по повод връчването на втория мандат от президента.
"Никой не може да си позволи да призовава България да няма редовно правителство, никой не може да слага бюджета и парите на хората на заден план заради личните си властови амбиции. Няма да позволим България да поеме бърз курс към Евразия и да загуби свободата и демокрацията си. Имаме нужда от редовно и про-европейско правителство час по-скоро. Имаме нужда от стабилно Народно събрание с дълъг живот.
Днес отново истинският гарант за демокрацията - хората от площада, ще заявят, че автократичните амбиции няма да се реализират, дори когато службите, назначени от президентството, са впрегнали целия си ресурс - но не в защитата на националната сигурност, а в производство на политически компромати", написа Петков.
Президентът Радев използва връчването на мандата като възможност да нападне ПП-ДБ след изнесените от Радостин Василев записи.
"Уважаеми, акад. Денков, искам да изразя своето лично уважение към вас, познавайки ви в качеството на служебен министър в няколко правителства. А също така и да изразя своето пълно разбиране за деликатността на ситуацията, в която се намирате в момента. Като президент и върховен главнокомандващ съм пряко ангажиран с нашата сигурност и призван да браня българската държава.
Тук искам да заявя, че точно заради това е нецелесъобразно от моя страна да ви връча мандат и да поверя съдбините на България в ръцете на лидерите на вашата партия след изтеклите записи и последвалите публични самопризнания заради торпилирането на българския суверенитет".
Радев посочи, че позицията му се дължи на няколко неща – "наклеветяването и планираната чистка в службите и държавната администрация, заявката за вмешателство на изборите чрез овладяване на МВР и дискредитиране на лидерите на европейски институции и името на България".
Държавният глава обаче обяви, че бил призван да брани конституцията и затова бил длъжен да връча този проучвателен мандат.
"Неговото оползотворяване е ваше конституционно право. Но в името на запазването на остатъците от нормалност и доверие в политическата система, за съхраняване на вашето достойнство и политическа перспектива, и за съхраняване на имиджа на България пред нашите европейски партньори, ви призовавам да преосмислите изцяло целесъобразността от този мандат, който, според мен, вече е дискредитиран", добави президентът и така намекна, че според него вторият мандат не трябва да бъде реализиран.
Радев за пръв път си позволява да изразява мнение, че даден мандат не трябва да бъде изпълнен. Ако искането му стане факт, то би увеличило възможността той да продължи да управлява страната през служебния си кабинет.
"Знаете моите приоритети. Аз мисля, че всички сме единодушни, че България има нужда от стабилно правителство, което да решава проблемите на хората и което да придвижва решително европейския път на България. България има нужда и от стабилен парламент",
отговори Николай Денков.
Той добави, че България има нужда и от стабилен парламент. Най-спешно е приемането на бюджета, от който зависят заплатите, пенсиите, капиталовите разходи, ремонтите на пътищата, училищата, детските градини и болниците, а без бюджет те не могат да се случат. Затова е много важно парламентът да продължи да работи редовно и да вземе своите решения, коментира Денков.
"Чакат ни промени в законите за борба с корупцията, промени в Наказателния кодекс, включително тези свързани с войната по пътищата, а може би и промени в Конституцията, които да оздравят съдебната система, така че да върнат на хората чувството, че държавата може да възвърне справедливостта у хората",
добави той.
Кандидатът за премиер обяви, че през следващите дни от ПП-ДБ ще водят преговори с другите парламентарни сили с надеждата следващата седмица да се състави редовно правителство.
"Конституцията не предполага да се дават съвети дали да се избере правителство или не"
След срещата Денков отговори на намека на Радев като обяви, че не мисли, че конституцията предполага някой друг да дава съвети на Наордното събрние дали да избере правителство или не.
"Трябва да бъдат размразени преговорите с ГЕРБ. Нека да седнем на масата и се надявам през следващите дни те да продължат",
добави Денков.
Той обяви, че проверката на прокуратурата по записите не го притеснява, защото няма държавна измяна. "Това са интерпретации, които нямат нищо общо с истината", добави кандидатът за премиер на ПП-ДБ.
"Днес не сме се чували с Мария Габриел, докато не влезем в преговори няма да коментирам състав", каза още Денков и припомни, че през 2021 г. бяха сменени ръководствата на службите и това бе представено като нормална парламентарна процедура.
Атанас Атанасов от ДБ пък посочи, че Радев се чувства засегнат от това, че ПП-ДБ е заявила отдавна, че трябва да се промени начина, по който се управляват службите.
"В конституцията е посочено, че Министерският съвет отговаря за сигурността и обществен ред в страната, а тези в момента, бяха назначени от неговото служебно правителство. Преди да бъде назначен който и да било, особено за българските служби, би трябвало да бъде проучен за надеждност, така че не мога да разбера за какво национално предателство се говори", каза още Атанасов.
Иначе ГЕРБ настоява да има само експерти в кабинета, а ПП засега не се отказва от всички политически лица.
ПП-ДБ има 7 дни - до 5 юни, за да предложи на президента състав и структура на Министерски съвет или да върне мандата неизпълнен.