Представете си място, което не е откъснато от цивилизацията, но въпреки това жителите му спазват традициите. Спазват ги толкова отдадено, че не се обличат със съвременни дрехи, а с... традиционни носии. И дори не ги купуват – а ги изработват на домашни станове. Тези представи ще ви отведат на едно място, което може да бъде като излязло от приказките, но всъщност се намира в Балтийско море. Остров Киню, Естония, е забележителен не само със своята природа. Най-голямото му богатство са неговите жители. Или по-точно жителки. Да, точно така.
Островът се ръководи изцяло от жени
Островът не е забранен за мъже: просто те отсъстват дълго време от вкъщи, тъй като повечето от тях се занимават с риболов или са моряци. Така 400 силни и независими жени управляват острова, като паралелно с това бдят за спазването на традициите и културата. Те се обличат в носии, говорят на специфичен естонски диалект и дори ЮНЕСКО ги обявява за Шедьовър на устното нематериално наследство. Какво вдъхновява тези жени да спазват традициите и паралелно с това да бъдат модерни и еманципирани? Мъжете от острова отсъстват с месеци, а понякога не се прибират у дома цяла година.
Тежките условия на живот принуждават жените там да се справят сами с всекидневните им трудности, което ги прави изключително адаптивни, силни и сплотени. "Животът ми е по-различен от този в останалата част на страната", казва Мари, една от жителките на естонския остров. Това, което обаче тя обича, са традиционната им музика, танците, езикът. Тя, както и останалите момичета от Киню, гледа на тях като на съкровище, което трябва да опази. За нея този остров в Балтийско море е раят. Мари казва, че сватбените песни на острова са на възраст от... 2000 години. Тя нарича "чудо" факта, че са успели да ги опазят.