Казахстан забрани износа за Русия на 106 стоки, които биха могли да бъдат използвани във войната в Украйна, след като бившата съветска държава обеща да не помага на съюзника си да заобикаля западните санкции, съобщиха местни медии. При посещението си в Берлин миналия месец президентът Касъм-Жомарт Токаев заяви, че страната му ще "следва режима на санкциите", на фона на подозренията, че Москва все още получава жизненоважни стоки през Казахстан.

Заместник-министърът на търговията Кайрат Торебаев заяви, че забраненият износ включва "безпилотни летателни апарати, техните електронни компоненти, специално оборудване и чипове", съобщи държавната информационна агенция Kazinform. Местните казахстански медии съобщиха, че забраната ще се отнася само за продукти, "свързани с войната".

Русия беше засегната от безпрецедентен пакет от санкции след нахлуването си в Украйна през февруари 2022 г. в опит на Запада да навреди на икономиката ѝ и да ограничи способността ѝ да получава високотехнологични стоки с военно предназначение. Оттогава се наблюдава бум на трансграничната търговия между Русия и някои от близките ѝ съседи, включително Казахстан, което предизвиква опасения на Запада, че Москва се сдобива със забранени стоки чрез сделки с доставчици в други държави.

Казахстан е само една от няколкото бивши съветски държави, за които Западът подозира, че внасят ембаргови стоки от Европа и САЩ, за да ги продават на Русия, наред с Турция, Китай и Обединените арабски емирства.

Ръководителите на петте централноазиатски държави - Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан - обещаха през септември да положат "допълнителни усилия за предотвратяване на заобикалянето на санкциите" по време на среща в Берлин с германския канцлер Олаф Шолц.