Александър Николов

Преди встъпването на Румен Радев в длъжност новоизбраният президент използва последната седмица, за да даде последното си неофициално интервю за чужда медия (France 24). Докато българските десни въздишат по Хилари Клинтън, то кандидатът на левицата се оказа фен на Доналд Тръмп и неговия прагматизъм. Очевидно „Няма ляво, няма дясно" не е просто лозунг, поне що се отнася до България.

Когато Цецка Цачева се готвеше да говори на „европейски, български език" с Хилари, поддръжниците на Радев атакуваха с неговия „английски, немски и руски". В интервюто за France 24 обаче полиглотските умения на Радев стигнаха до същия този европейски, български език. И до сравнението, че е прагматичен като Тръмп в отношението си към Москва. Като Тръмп, ама за бедни.

„Де юре Крим е украински, де факто руски" казва Радев. Де юре новият президент е за отваряне на външнополитическите ни отношения, де факто българският президент отново се отправя към международна изолация. И като Първанов ще ходи в Беларус, Виетнам, Узбекистан и Венецуела. Като последното не е сигурно, предвид, че стола на Мадуро е силно разклатен. Де юре Румен Радев казва, че иска силна България в ЕС и НАТО, де факто изявленията му все са леко многопластови.

По думите му България ще следва европейската политика, но също така ще има своя глас. Така както го е имала досега. Ако съветниците му от БСП са забравили, точно тяхното правителство гласува, заедно с всички останали държави в ЕС, „ЗА" въвеждането на санкции срещу Русия.

Точно по въпроса за санкциите е следващата съмнителна позиция на Радев, който отново подчертава, че губещи от санкциите са и двете страни. Явно е чел някаква специална информация, защото според данните на Geneva Graduate Institute of International and Development Studies, спадът в относителния дял, който Русия заема в търговията за България е 1,7% - при средна стойност от 2,8 за ЕС. Според руското правителство пък санкциите не се отразяват съществено на Русия.

Или според Радев де юре Русия не страда от санкциите, но де факто е точно обратното?

Икономиката не трябва да се свързва с политиката, а България трябва да си върне позициите на руския пазар, смята още новоизбраният президент. Забравяйки, че България е имала позиции на руския пазар, единствено посредством политическите си връзки преди 1989-а. И тези позиции не са носели кой знае каква икономическа полза.

Прагматизъм, реализъм в отношенията с Русия и удар срещу политическия естаблишмънт, де юре и по трите критерия можем да наречем Румен Радев българския Тръмп.

Де факто обаче новият президент е като Тръмп, ама за бедни. И това представление ще гледаме в следващите 5 години. Както са казали класиците: „Не ме гледай, ти си го избра".