Световните пазари на петрол са в паника! Цената на петрола може да се вдигне до 100 долара за барел, ако Саудитска Арабия не успее да поднови доставките. Това прогнозират търговци и анализатори след нападението с дронове, заради което Рияд сви добива близо наполовина и предлагането на петрол в света намаля с около 5 на сто. Атаката бе осъществена в събота и предизвика пожар в две големи петролни съоръжения в Саудитска Арабия. В понеделник по обяд барел от сорта брент се търгуваше за 65.83 долара за барел, което е с близо 10% над цената на затваряне от предходната сесия. "В петролната вселена тази атака може би е еквивалент на 11 септември", казва Тилак Доши от консултантската компания "Мюз енд Стансил", цитиран от „Дневник“. Той отбелязва, че Абкайк, едно от засегнатите съоръжения, е най-важното за производство и преработка на петрол в света. "Това поставя войните с посредници на Иран в региона в центъра на притесненията за сигурността на Близкия Изток." Два дни след нападението йеменските бунтовници хути, които поеха отговорност, обещаха нови атаки срещу саудитска инфраструктура и обявиха, че петролният мастодонт "Сауди Арамко" си остава тяхна мишена. Това не е първата, извършена от тях, но досега не бяха причинявани подобни щети на петролната индустрия. Според Съединените щати обаче зад нападението стои Иран.
Въпрос на седмици
Саудитските власти, свили производството наполовина, допуснаха възстановяването му до края на седмицата. Източници на Ройтерс от бранша обаче смятат, че процесът може да отнеме "седмици", по-късно други събеседници на агенцията допуснаха, че пълното възстановяване може да отнеме дори месеци. Фючърсите върху сорта брент LCOc1 може да поскъпнат с 15-20 долара за барел, ако проблемът с доставките продължи 7 дни, а цената може да стане трицифрена, ако продължи така да се покачва 30 дни, смята Боб Макнали от консултантската компания "Рапидан енерджи". На същото мнение е и Грег Нюман от "Оникс комодитис". Според Айхам Камел от "Юрейжа груп" мащабът на атаката може да навреди и на плановете на "Сауди Арамко" да излезе на борсата заради "нарастващите рискове за сигурността и потенциалното въздействие върху оценката ѝ". Първичното предлагане на "Арамко", компанията, произвеждаща най-много петрол в света, се отлагаше с месеци и е важна част от икономическите реформи, обещани от престолонаследника Мохамед бин Салман. Според Джон Дрискол от "Джей Ти Ди Енерджи" от пазара се премахва количество, равно на близо "половината от резервните мощности", с които разполага (те са в порядъка на 2-2.5 млн. барела дневно). "Ще има първоначална реакция на паника", която може да повиши значително цената, смята той. Очакванията в "Джей Пи Морган" са за 80-90 долара за барел в "следващите няколко месеца", пише руското делово издание РБК.
Уязвимост
Проблемът, изваден на показ, според анализаторите е и в уязвимостта на "Сауди Арамко" и инфраструктурата ѝ - оказва се, че тя лесно може да стане обект на атаки. Освен това Ормузкият проток, където напрежението с Иран се повишава в последните месеци, е основна точка за износ предвид факта, че повечето находища и инфраструктура са в източната част на страната. През Ормузкия проток всеки ден минава една трета от доставяния по море петрол. Това е "нова парадигма, с която трябва да се справи пазарът", особено в момент, когато "не се знае колко дълго" ще продължи сривът в производството, казва Вирендра Чаухан, анализатор от сингапурската компания "Енерджи аспектс", предава "Блумбърг". Според Ед Морс от "Ситигруп”, независимо дали на Саудитска Арабия ѝ отнеме пет или повече дни, за да възстанови продукцията, атаката показва уязвимостта на "Арамко" и е сигнал, че "пазарът упорито образува цената на петрола погрешно". "Блумбърг" по-рано уточни, че в абсолютни размери никога не е имало такива сривове на петролния пазар. Съкратените от Саудитска Арабия 5.7 млн. барела дневно са повече, отколкото по време на революцията от 1979 г. в Иран (5.6 млн.), петролното ембарго от 1973-1974 г. (4.3 млн.), инвазията на Саддам Хюсеин в Кувейт (4.3 млн.) или в по-ново време началото на войната в Ирак през 2003 г. (2.3 млн.). Същевременно Рияд обяви, че вече компенсира световните доставки с резервните си мощности. Правят го и Съединените щати, които отвориха стратегическия резерв. Междувременно стана ясно, че има възможност производителите на шистов петрол да увеличат продукцията, но възможностите за износ не са неограничени - пристанищата вече почти са достигнали максималната си натовареност.
А сделката на ОПЕК+?
Случилото се предизвика и въпроси за сделката на суперкартела ОПЕК+ (чиито лидери са на практика Русия и Саудитска Арабия), договорили се да свият добива, за да изтласкат цените нагоре. Параметрите на споразумението за намаляване на петролния добив ОПЕК+ могат да бъдат преразгледани само след като бъде направена оценка на щетите. Това заяви руският министър на енергетиката Александър Новак. Засега е преждевременно да се говори за промяна в параметрите на споразумението, каза Новак.