Кандидатът за канцлер на германските консерватори Армин Лашет беше осмян в социалните мрежи заради грешка в днешния изборен ден.
Сн.: АП/БТА
Според германските изборни правила избирателите трябва да пазят вота си в тайна, докато не напуснат изборната секция. Но когато упражни правото си на глас в своя избирателен район в град Аахен, Лашет сгъна бюлетината си по погрешен начин, преди да я пусне в урната, поради което се видя за коя партия е гласувал.
Комисарят по изборите (отговорникът за изборния процес в Германия) заяви, че вотът му няма да бъде обявен за невалиден, защото е гласувал за своята партия, както се е очаквало.
"Това не представлява повлияване на вота", написа комисарят във Facebook.
Не беше изненада, че Лашет е дал и двата си гласа за Християндемократическия съюз. Съгласно германската избирателна система избирателят гласува веднъж за представител на 299-те избирателни района в Германия и втори път за партията, която иска да влезе в парламента.
Засега няма коментар от страна на Лашет.
Гафът предизвика призиви подаденият от него глас да бъде обявен за недействителен, но стана повод и за подигравателни коментари от национални вестници и в социални мрежи.
"Всяко дете в Германия знае, че изборите трябва да бъдат всеобщи, свободни, преки, равноправни и тайни", написа на сайта си вестникарската група Ер Ен Де.
Потребител на име Свен заяви в Twitter: "Моля отидете да гласувате днес. И не сгъвайте бюлетините си по същия глупав начин, както Лашет, много благодаря."
Надеждите на Лашет да наследи Меркел като консервативен канцлер бяха помрачени, след като той не убеди избирателите, че притежава нужните качества, за да поеме от нея властта след 16 години.
През юли той беше заснет да се смее по време на посещение в град, опустошен от най-смъртоносните наводнения в Германия от повече от половин век.
Консервативният му блок ХДС/ХСС изостава с малка разлика от Германската социалдемократическа партия, което му дава малък шанс за победа.
Към 14 ч. (15 ч. българско време) избирателната активност е била 36,5 на сто - с близо 5 пункта по-ниска в сравнение с предишните парламентарни избори в Германия - през 2017 г. Тогава към същия час бяха упражнили правото си на вот 41,1 процента от германските избиратели.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.