В Международния ден за възпоменание на жертвите на Холокоста заместник-министърът на външните работи Георг Георгиев, който е на посещение в Канада, проведе срещи в Центъра за Израел и еврейските въпроси в Отава.
Той разговаря с главния изпълнителен директор Шимон Фогел и с вицепрезидента по "Външни работи и Главен съвет" Ричард Марсо, съобщиха от Министерството на външните работи.
По-късно Георгиев разговаря и с президентa и главен изпълнителен директор на Еврейската федерация на Отава и Фондацията за еврейската общност Андреа Фрийдман.
Заместник-министър Георгиев, който е и Национален координатор за борба с антисемитизма, запозна представителите на еврейските организации с постигнатото от България в борбата с антисемитизма.
"Българската еврейска общност винаги е била неразделна част от нашето общество, радва се на високо уважение и дава голям принос за развитието на страната ни", посочи той на срещата с Шимон Фогел и Ричард Марсо.
От своя страна Фогел подчерта, че постигнатото от България в борбата с антисемитизма е впечатляващо, както и че примерът на страната ни спасила евреите си от депортиране в лагерите на смъртта по време на Холокоста е уникален и вдъхновява и до днес.
Георг Георгиев подчерта, че след приемането на страната ни като пълноправен член на Международния алианс за възпоменание на Холокоста(МАВХ) през ноември 2018 г., България поема ангажимент за открит дебат и задълбочено проучване на историята на Холокоста и демонстриране на нулева толерантност към всички прояви на исторически ревизионизъм и антисемитизъм.
"Присъединяването ни към МАВХ е също ясният ни отговор на нарастващия антисемитизъм, ксенофобия и реч на омразата в Европа и на други места. Българската история, нашите ценности и традиции ни задължават да проявяваме нулева толерантност към всяка проява на език на омразата", каза заместник-министърът на външните работи.
Георг Георгиев и представителите на Центъра за Израел и еврейските въпроси дискутираха и възможността за организиране на посещение в България на представители на канадската еврейска общност, както и развитието на двустранния политически диалог между България и Канада.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.