Има огромна вероятност Нидерландия и Австрия да променят своята позиция за членството на България в Шенгенското пространство, заяви вътрешният министър Калин Стоянов в интервю за БНТ. Той посочи няколко събития от последните месеци, които определи като "положителен индикатив" за това, че двете страни е възможно да променят позицията си.
Такива според министъра са били посещението на председателя на парламента на Австрия Волфганг Соботка в България (през октомври), както и доклад на третата международния мисия, която е проверила страната ни (между 22 и 24 ноември) и който има положителни заключения.
Друг важен сигнал според него бил изказване на нидерландския премиер Марк Рюте, който по думите на Стоянов е заявил, че
изцяло ще се довери на решението на Европейската комисия,
а "всички знаем, че те са плътно зад нас".
"Заключението на комисията е това, че България продължава да отговаря на условията да бъде пълноправен член на Шенген. В предните две посещения, въпреки поканата към Нидерландия, те отказаха да дойдат, което беше индикация, че няма как да се случи България да бъде приета още тогава в Шенген. Но този път те имаха експерт - представител, който беше част от екипа проверяващи", обясни Стоянов за мисията.
Нейният доклад ще бъде разгледан на предстоящия Съвет "Правосъдие и вътрешни работи" на 5 декември. Проверката е по инициатива на Нидерландия и този път Хага е изпратила свой експерт в мисията, заедно с Австрия, Германия и Испания, която председателства ЕС до края на годината.
В отговор на въпрос дали след тази мисия и положителната оценка в доклада й, участието на Стоянов на съвета ще бъде улеснено, той отговори: "Да, считам, че ще бъде по-лесно. За мен това е поредната положителна индикация, че ние сме на правилната посока и има огромна вероятност Нидерландия и Австрия да променят своята позиция."
Вътрешният министър твърди още, че "цифрите са изцяло зад нас" по отношение на нелегалната миграция. От началото на годината имало около 176 хил. опита за нелегално преминаване на българо-турската граница, което е с няколко процента повече в сравнение с миналата година. Но в резултат на действията на сегашното правителство, което дойде на власт през юни, били намалели опитите за нелегално преминаване, похвали се Стоянов.
И ако преди сме имали на денонощие по около 1500 опита за незаконно преминаване, в момента те са, последните дни са около 100 - 150 до 200 максимум, като има дни в които са и под 100.
В петък (1 декември) високопоставен европейски служител обяви, че министрите на вътрешните работи на страните членки на Европейския съюз
няма да разглеждат точка,
свързана с приемането на България и Румъния в Шенген на заседанието си следващата седмица, след като Австрия наложи вето на включването на точката в програмата на Съвета за вторник (5 декември).
Ротационното председателство на Съвета на ЕС, което в момента е у Испания, беше обещало да включи точката в дневния ред на срещата в началото на декември, след като точно преди година София и Букурещ бяха отхвърлени заради несъгласието на Виена, а в българския случай - и на Нидерландия.
В четвъртък Агенция "Европа" съобщи от Брюксел, че според един от източниците ѝ "въпреки резултата от парламентарните избори на 22 ноември, Нидерландия вече не е страната, от която идват най-много проблеми по този въпрос", както и че "парламентът в Хага, поне на теория, може да гласува в полза на България на базата на най-новата инспекция от Европейската комисия".
Министрите от 27-те страни членки ще получат във вторник доклада за напредъка по разширяването на Шенгенското пространство с България и Румъния. За приемането на нови членове в Шенген се изисква единодушното съгласие на всички държави членки. "Няма лесно решение. Единодушието си е единодушие и още не разполагаме с него", казва по въпроса високопоставен дипломат, цитиран от "Евронюз".
В четвъртък румънският евродепутат Рареш Богдан (ЕНП) заяви в интервю пред тв "Антена 3", че Австрия е започнала да променя негативната си позиция спрямо двете държави и че гласуването ще бъде отложено, за да може парламентът в Нидерландия да гласува мандат на правителството по отношение на България.