Красимир Гергов е персона нон грата в bTV
Весислава Антонова
Когато преди няколко дни "БТВ медиа груп" освободи изпълнителния директор на радиогрупата си Васил Димитров, всички на пазара бяха изненадани. Той е един от успешните мениджъри в сектора, който създаде и разви емблематични радиостанции като Джаз ФМ и Класик ФМ. Дружеството, през което той управляваше радиобизнеса на „БТВ медиа груп" - „Радиокомпания Си джей" (в портфолиото му влизат още „Зи рок", „Н-джой", bTV радио и „Мелоди"), е в добро финансово здраве и през 2016 г. декларира приходи от 4.3 млн. лева (виж графиката). Отвъд официалното съобщение, в което медийната компания изразява признателност към Димитров „за ценния му принос и постижения през последните 23 години", bTV не обяснява какви са причините за освобождаването му. Васил Димитров също се въздържа от коментар. Така отговорът на въпроса „защо се случи това" остава под повърхността. По информация на "Капитал" от няколко независими източника раздялата на bTV с Димитров е част от конфликта между мажоритарния собственик на медийната група и миноритарния й акционер Красимир Гергов.
В началото на тази година bTV прекрати договора си с медия агенцията „Пиеро 97" (свързвана с Красимир Гергов - бел. ред.), с който телевизията работи от създаването й. Причината за това беше натрупано голямо финансово задължение на компанията към телевизията за излъчени реклами. Дължимата сума е от порядъка на няколко милиона лева. Като превантивен опит да атакува bTV в началото на февруари „Пиеро 97" подаде жалбата в КЗК срещу телевизията. Косвено доказателство за конфликта според източници от пазара са и промените в оперативното управление на „БТВ медиа груп", които новият изпълнителен директор Флориан Скала предприе, след като смени на позицията Павел Станчев в края на миналата година. Почти едновременно със Скала в компанията бе назначен и нов финансов директор - Давид Щепан. През април първо беше сменена дългогодишната директорка „Продажби" на телевизията Весела Димова, а сега и директорът на радиогрупата Васил Димитров.
Причина за раздялата на телевизията с Димитров може да се търси в настъпили преди месец промени в радиогрупата. В списъкa им с радиостанции вече не присъства софийското радио „Мелоди". На въпрос откога е това и защо официалният коментар на bTV е, че радио „Мелоди" не е част от компанията от 14 април 2017 г., тъй като не е било постигнато споразумение с линцензодържателя. С други думи, досега bTV е използвала честотата на радиото под наем и е плащала такса за това.
Според регистъра на Съвета за електронни медии (СЕМ) лицензът на „Мелоди" се държи от дружество „Гео адвайзърс". Едноличен собственик на компанията е Георги Тренчев, но тя е свързана индиректно с медийния „консултант" Красимир Гергов. Справка в Търговския регистър няколко години назад показва, че „Гео адвайзърс" е била основен кредитор на „Класа България" ЕАД - дружеството, което издаваше вече несъществуващия вестник „Класа". В един от годишните отчети на фирмата е записано, че тя дължи 3.6 млн. лева на „Гео адвайзърс" - пари, които са отпуснати няколко пъти през годините за издръжка на вестника. Красимир Гергов призна в интервю преди години, че е собственик на вестник „Класа". И до днес на пазара се смята, че Гергов е запазил влиянието си в „Гео адвайзърс".
Никоя от страните не пожела да уточни каква е причината да не се поднови договорът между „БТВ медиа груп" и „Гео адвайзърс" за „Мелоди". Три независими един от друг източника обясниха, че лицензодържателят е поискал увеличение на таксата за ползване на честотата на радиото, което bTV са преценили като неоснователно високо.
Друга компания, „Оберон радио макс", която държи лицензи за 11 честоти в страната, също има договор да разпространява програмата на „Радиокомпания Си джей" - „Н-джой" (също част от групата на bTV). Броят на честотите превърна „Н-джой" в една от големите радиовериги на пазара. Собственик на „Оберон радио макс" е „Алмеа" ЕООД на Мартин Илиев. Споразумението между двете дружества - "Оберон радио макс" и "Радиокомпания Си Джей", е било в сила до април тази година, потвърдиха от Съвета за електронни медии пред "Капитал". След това договорните отношения са прекратени, за което СЕМ също е уведомен. На пазара се коментира, че „Оберон радио макс" е поискала увеличение на таксата за ползване и на тези честоти, но отново поради отказа на bTV да приеме новите условия договорните отношения са прекратени. Така програмата на радио „Н-джой" няма да може да се слуша в 11 града на България. Свивайки покритието си, медията намалява аудиторията си, което може да се отрази и на рекламните й приходи. Това е сериозен удар за bTV, тъй като по слушаемост „Н-джой" заема трето място на пазара.
Софийската честота на софийското „Мелоди" и 11-те честоти на „Н-джой" влизат в компания „Оберон радио макс", която е собственик на радиостанциите ФМ+, „Фреш!" и Стар ФМ. Така портфолиото на радиогрупата вече ще включва четири програми заедно с „Мелоди". Честотите на „Н-джой" пък се разпределят между „Фреш!" и Стар ФМ. Тази информация вече е официално обявена и на сайта на агенция „Пиеро 97" с адресат рекламодатели и агенции. „Оберон радио макс" е правоприемник на „Болкан броудкастинг", стария собственик на ФМ+, „Фреш!" и Стар ФМ. И двете дружества са свързвани отново с Красимир Гергов. Когато през 2013 г. американската компания „Емис комюникейшънс" реши да се изтегли от българския пазар и да продаде ФМ+, „Фреш!" и Стар ФМ, купувачът беше „Болкан броудкастинг". Собственик на дружеството е „Рефлекс медиа". От Търговския регистър става ясно, че през октомври 2013 г. „Рефлекс медиа" е изтеглила кредит от Централна кооперативна банка (ЦКБ) в размер 1,599,415 евро, а като кредитополучател е посочен Красимир Гергов. Залог срещу кредита е „Болкан броудкастинг". Миналата година активите на „Болкан броудкастинг" - трите радиостанции - са прехвърлени в новото дружество „Оберон радио макс". Очевидно стъпката е предприета, за да не бъдат загубени, тъй като „Болкан броудкастинг" не е изплатила кредита си към ЦКБ в определения по договор срок - декември 2014 г., твърдят източници от пазара.
Затова и едно от възможните обяснения за освобождаването на Васил Димитров е, че като изпълнителен директор на радиогрупата на bTV не е успял да защити интересите й пред собственика на честотите на „Мелоди" и „Н-джой". През годините Димитров също е бил приеман за близък до Красимир Гергов. Първо, защото кариерата му започва през 1992 г. в рекламна агенция „Крес" на Гергов, където работи като медия директор. А втората връзка е „Кантус фирмус" АД. Васил Димитров е съсобственик и управител на дружеството. Днес в регистрите Гергов не присъства като акционер в дружеството, но през 2009 г. той бе проверяван от комисията по досиетата за връзки със службите на комунистическия режим именно като собственик на „Кантус фирмус" АД заради „Класик ФМ радио" АД.
С днешна дата „Радиокомпания Си джей", под чиято шапка са петте радиостанции - „Зи рок", bTV радио, „Н-джой", Джаз ФМ и Класик ФМ, има двама нови изпълнителни директори. Това са Давид Степан, главен финансов директор на „БТВ медиа груп", и Господин Йовчев, директор „Правни и бизнес отношения" в компанията.
Дългогодишният изпълнителен директор и съсобственик в „Радиокомпания Си джей" Васил Димитров напуска позицията изпълнителен директор, но запазва дела си в нея. В дружеството, управляващо радиокомпаниите, „БТВ медиа груп" притежава 74%, останалите 26% се държат от Р1, собственост на Васил Димитров и съдружника му Петър Коев. Димитров обясни, че не обмисля да се раздели с дела си и това му дава право да продължи да участва в управлението на компанията. Той добави, че оставя радиогрупата в отлично състояние.