Откакто обяви кандидатурата си за президент на САЩ, Доналд Тръмп изговори такива неща за имигрантите и за границата с Мексико, каквито никой друг американски президент не е казвал.

Сега, след като гледа сегмент в сутрешния блок на FOX News "Fox and friends", реши да изпрати Националната гвардия, въпреки че незаконните прекосявания на границата са на най-ниски нива от 70-те години на миналия век насам.

Ходът му не е безпрецедентен - в опит да прокарат имиграционна реформа и да убедят Конгреса, че са сериозни за опазването на границата, и Джордж У. Буш, и Барак Обама са пращали гвардията там, въпреки че по закон те нямат право да имат директен контакт или да арестуват пресичащите. Ето какъв беше резултатът и каква беше цената на това.

Операция "Летящ старт", юни 2006 - юли 2008 г.

Какво каза президентът: "Десетилетия наред САЩ не са успявали да наложат пълен контрол над своите граници, каза Буш. В резултат мнозина, които искат да работят за нашата икономика, успяват да проникнат през нашата граница и милиони (от тях) остават тук."

Обявявайки операцията, Буш призова Конгреса да приеме "всеобхватна имиграционна реформа". Използвайки много по-различна риторика от Тръмп, Буш каза, че имигрантите без легален статут са "част от американския живот". "Това са реални проблеми. Ние обаче трябва да помним, че огромното мнозинство от нелегалните имигранти са свестни хора, които се трудят упорито, подкрепят своите семейства, изповядват религията си и водят отговорен живот", каза той.

Колко войници: Не повече от 6000 членове на гвардията през първата година, като броят им бе намален на 3000 през втората.

Къде: Около 2400 бяха изпратени в Аризона през първата година според доклад за хода на операцията на гвардията от 2008 г. Други 1500 бяха изпратени същата година в Тексас, 1200 в Калифорния и 900 в Ню Мексико. Гвардейците бяха набирани от всички щати в страната.

Защо: Буш каза, че се опитва да печели време, за да укрепи кадрово граничната полиция, "създавайки наблюдателни системи, анализирайки разузнавателни данни, изграждайки огради и прегради за автомобили, шосета за патрулиране и обучавайки персонала". Той добави, че гвардейците няма да имат правоналагащи отговорности" и че САЩ "нямат намерение да милитаризират южната граница".

Какво свърши гвардията: Макар че нямаха право да арестуват, гвардейците, според данни на правителството за двегодишния период на операцията, са помогнали за 12% от залавянията на мигранти и за 9% от заловената на границата марихуана.

Цена: 1.2 млрд. долара според Сметната палата.

Проблеми: В статия за сп. "Джойнт форс куотърли" през 2009 г. майор Дейвид Чърч, командир на Националната гвардия по време на операция "Летящ старт", писа, че "внезапното формиране" на операцията е дало на Националната гвардия и на митническата служба на САЩ "малко време за подготовка, запознаване и координация". Двете агенции са имали трудности в комуникирането и обмяната на информация "без предварителна координация и здраво единодействие между тях", макар че тези проблеми постепенно са били преодолени.

Операция "Фаланга", юли 2010 - септември 2011 г.

Какво каза президентът: "Ние няма да разрешим проблема само като изпращаме там войници от Националната гвардия, каза Обама. Ние ще разрешим този проблем, защото сме създали порядъчна, честна, хуманна имиграционна рамка, която позволява на хората да имигрират в тази страна по легален начин. Работодателите отговарят за наемане на легално присъстващи тук работници."

Колко войници: Първоначално до 1200 гвардейци, макар че някои от тях продължиха да участват в операции, последвали първоначалното разполагане.

Къде: Около 560 гвардейци бяха пратени в Аризона. Според генерал Хуго Салазар, командир на Националната гвардия в Аризона, всичките четири югозападни гранични щати подкрепиха операцията със собствени гвардейци.

Защо: Обама каза, че гвардията може "да помогне с разузнаване, борба с трафика на дрога и хора по границите" и като разтоварва граничната полиция, давайки й възможност да се занимава с правоналагащи задължения.

Какво свърши гвардията: Според данни на правителствената Сметна палата от началото на разполагането до май 2011 г. гвардията е помогнала за 6% от всички залавяния на мигранти и за 2.6% от залавянията на марихуана.

Цена на операцията: 110 млн. долара през първата година според Сметната палата.

Проблеми: Политици повдигнаха въпроса дали разполагането си струва разходите, особено след като гвардейците нямат право да извършват арести. Джон Дейвид Франц, кметът на граничния град Идалго, щата Тексас, каза пред в. "Вашингтон пост": "Като кмет няма да кажа, че ние не искаме повече сигурност. Но като данъкоплатец? Бих казал нещо друго."