На територията на Украйна се намират около 5% от световните ресурси на редки метали, към които се стреми президентът на САЩ Доналд Тръмп. Според експерти не всички от тях са в експлоатация - а може би дори не са годни за експлоатация.
Украйна се нарежда на 40-то място сред страните, добиващи метали за 2024 г. През 2022 г. тя е била 10-ият най-голям износител на желязо в света, съобщава изданието World Mining Data.
Геолозите откриват повече от 100 вида ресурси, включително желязо, манган и уран, в проучване за Украйна, публикувано през 2023 г. Металите могат да бъдат определени като критични или стратегически от държавите за тяхната икономика или за производството им на енергия. Според Европейската комисия „Украйна е значителен световен доставчик на титан и е потенциален източник на над 20 критични суровини“. Тя добави в значителни количества и манган (н 8-мо в света, според World Mining Data), титан (11-то място) и графит (14-то място), който е от съществено значение за електрическите батерии.
Украйна също така притежава едно от най-големите находища на литий в Европа, но все още не го добива.
Редкоземните елементи (РЗЕ) са много специфична класификация от 17 метала в рамките на много по-широката категория на критичните минерали. Украйна не е известна със запасите си от редкоземни елементи, които са от съществено значение за монитори, дроновете, вятърните турбини и електрическите двигатели. Тръмп специално заяви, че иска редки земни метали и предложи споразумение за получаване на минерали в замяна на американската помощ за Украйна срещу Русия.
„Украйна има няколко находища, съдържащи редкоземни елементи, но нито едно от тях не е било разработено“, заяви Елена Сафирова, специалист по Украйна в Геологическата служба на САЩ.
През 2023 г. Бюрото за геоложки и минни изследвания заяви, че Украйна разполага със „значителни ресурси на РЗЕ“, но че по-нататъшното проучване и разработване ще изисква големи инвестиции.
Украинското правителство заяви, че редкоземните метали са известни в шест находища, но за разработването на Новополтавското находище, „което е едно от най-големите в света“, ще са необходими инвестиции в размер на 300 млн. долара.
От техническа гледна точка някои от елементите, цитирани от украинското правителство (тантал, ниобий, берилий, стронций, магнетит), не са включени в списъка на 17-те редкоземни метали.
Тъй като концентрацията на редкоземни елементи в страната може да е твърде ниска или да е твърде трудно достъпна, „украинските находища на редкоземни елементи може да не са рентабилни за добив“.