Народните представители приеха три законопроекта за изменение на Закона за движението по пътищата. На първо четене депутатите приеха по-строги санкции за шофьорите - увеличаване на размера на глобите, но и освен това приеха да се дадат повече правомощия на службите при изпълнение на техните задължения, както и да бъдат премахнати всички стикери от предното стъкло на автомобила и заменени с автоматизирани справки в централизирани регистри. Депутатите приеха и отпадането на контролния талон към свидетелството за управление и се прие възможността за заплащане на глоби онлайн без преди това да се налага те да бъдат връчени присъствено.
Заедно с това народните представители приеха наказанието на водач, който нарушава правилата за преминаване през железопътен прелез да е лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 12 месеца и глоба 3000 лв., като при повторно нарушение наказанието да е лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от три години и глоба 5000 лв. Народните представители приеха и промени касаещи новите водачи, придобили правоспособност за управление на моторни превозни средства от категория В или В1 - за срок от дванадесет месеца от придобиването на правоспособността да им се забрани да управлява моторни превозни средства с максимална мощност над 90 kW и да управляват моторни превозни средства в часовете от 22:00 часа до 06:00 часа.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, внесен от Александър Ненков и група народни представители предвижда предоставянето на допълнителни правомощия за осъществяване на контрол върху правилата за движение по пътищата в рамките на населените места на органите на местното самоуправление и местната администрация. С предлагания законопроект се дават и допълнителни правомощия на определените от министъра на вътрешните работи служби при изпълнение на функциите си да имат право да спират пътните превозни средства, да проверяват документите за самоличност и свидетелството за управление на както на водача, така и на пътниците.
Освен това се дава и правомощие да имат правото при извършване на контрола да връчват на водача и на пътниците невръчени електронни фишове за нарушения по Закона за движението по пътищата (ЗДвП) или на Кодекса за застраховането, издадени от автоматизирани технически средства и системи на Министерството на вътрешните работи. Предвижда при изпълнение на функциите си по ЗДвП, определените от кметовете на общини служби за контрол да могат да използват технически средства и системи, заснемащи и записващи датата, мястото, точния час и вида на нарушението, и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, както и да могат да преместват или да нареждат да бъде преместено паркирано в нарушение пътно превозно средство на отговорно пазене на предварително публично оповестено място без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач.
Разширяват се и правомощията на длъжностни лица от съответната община, определени от кмета на общината, при извършването на административни услуги на гражданите да могат да връчват електронни фишове за наложени наказания по ЗДвП, издадени от Министерството на вътрешните работи. В законопроекта е залегнало седемдесет процента от постъпилите средства от глоби и нарушения, установени с автоматизирани технически средства и системи, собственост на общините, да се предоставят по бюджета на съответната община, чиято собственост са техническите средства или системи.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, внесен от Божидар Божанов и група народни представители предвиждат две групи промени. Първата включва улесняване на гражданите чрез премахване на всички стикери от предното стъкло на автомобила и заменянето им с автоматизирани справки в централизирани регистри, отпадането на контролния талон към свидетелството за управление и възможността за заплащане на глоби онлайн без преди това да се налага те да бъдат връчени присъствено. Втората група промени, залегнали в законопроекта, са свързани с мерки за намаляване на нарушителите на пътя. Въвежда се задължение за контролните органи да спират на пътя и да връчват невръчени електронни фишове и наказателни постановления на водачи, които имат повече от пет невръчени такива. Законопроектът въвежда и задължение за публикуване на данни за извършените нарушения, съответно за съставените актове, фишове, електронни фишове и наказателни постановления. Въвежда се и право на служебен електронен достъп на държавни органи и други длъжностни лица до данните за административните нарушения на водачите.
Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, внесен от Настимир Ананиев и група народни представители предвижда се увеличаване размерите на глобите и принудителните административни мерки. Със законопроекта се създават разпоредби, според които на нов водач, придобил правоспособност за управление на моторни превозни средства от категория В или В1, за срок от дванадесет месеца от придобиването на правоспособността, да му е забранено: да управлява моторни превозни средства с максимална мощност над 90 kW, да управлява моторни превозни средства в часовете от 22:00 часа до 06:00 часа и да управлява моторни превозни средства с концентрация на алкохол в кръвта над 0,1 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози. Предлага се също така ако в този дванадесетмесечен срок на новия водач му е наложено наказание лишаване от право да управлява моторни превозни средства, след изтърпяване на наказанието и връщане на свидетелството за управление да започва да тече нов дванадесетмесечен срок.
Друга мярка предвидена със законопроекта, засягаща новите водачи е свързана с издаването на свидетелство за управление, като за новия водач се предвижда да получава една втора от максималния брой контролни точки, а оставащите една втора контролни точки да се получават след придобиване на 24 месеца стаж като водач на моторно превозно средство. Друга част от законопроекта е насочена към изменение и допълнение на разпоредбите, касаещи установяването и налагането на санкции на водачите, които управляват моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над предвидените в закона норми или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата внесен от Димитър Найденов предлага наказанието на водач, който нарушава правилата за преминаване през железопътен прелез да е лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 12 месеца и глоба 3000 лв., като при повторно нарушение наказанието да е лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от три години и глоба 5000 лв.