Напоследък хората непрекъснато ми задават въпроса: „Какво се очаква да се случи с пазара на недвижимите имоти в САЩ?“ „Задава ли се нова криза?“ „Ще паднат ли пак цените?“ Няма директен отговор на този въпрос. Колкото и да се опитваме да бъдем адекватни на фактите в момента, хората, работещи в тази сфера, а това сме ние, агентите на недвижимите имоти, както и тези, които се занимават с отдаването на жилищни заеми, сме на едно мнение. То е, че кризата от 2007-2009 г. няма да се повтори. Нормално е във всяка икономика да има криза (средно на 10-12 години), но това не означава, че ще има спад на цените или ако има такива, то никой специалист, занимаващ се с прогнози, не вярва, че кризата може да се повтори със същия интензитет, с който тогава хората го усетиха. Единственото обяснение защо смятат така е, че
банките си научиха урока
при предната такава, когато отдаваха заеми на всички, които си бяха поискали. Сега обаче са доста по-предпазливи в това на кой бъдещ кандидат-купувач да отпускат такъв. Накратко казано, сега процесът по отпускане на ипотеки е много по-сложен и това ни кара да вярваме, че пазарът все още е здрав и на добро ниво, както и влагането в недвижимо имущество си остава най-доброто вложение на нашите средства за дългосрочен план. От този брой нататък ще наблегна не толкова на теоретичната страна на процеса и всичко свързано при процеса покупко-продажба, както съм правила досега, а по-скоро на статистиката и фактите, който стоят зад всичко свързано. Във всеки брой ще ви предоставям графики (статистика и факти), както и прогнози от местата с най-голяма репутация, свързана с издаване на такава информация. За днес съм ви приготвила три факта, които са много общи, защото покриват голям размер на райони, но пък ще ви дадат поне някаква светлина в това какъв е пазарът в момента (а това са тези, които са включени в системата на MRED – Multiple Real Estate Data, покриваща района на Чикаго и обслужваща почти 8,000 офиса и 40,000 агенти). И трите се отнасят за
къщи без ограничение на цената
(single family homes/any price), за двата типа – старо и ново строителство (new and old construction), покриващи трите основни видове продажби (Traditional, Foreclosure and Short Sales) във всеки размер и брой стаи (any home size and room count): № 1 – Показва средна продажна цена на имоти. Ако през януари 2016 г. една къща се е продавала за $ 206,000, то същата такава се е продала в средата на 2019 г. за $245,000.
№ 2 – Показва дните, необходими за продажба на такива жилища. Ако през януари 2016 г. едно жилище се е продавало средно за 103 дни, то през юни 2019 г. са му били нужни само 83 дни.
№ 3 – Показва цена на квадратен фут. Ако през януари 2016 г. 1 кв. фт се е продавал за $113, то през в средата на 2019 г. се е продал за $131.
От днес нататък ще се опитвам да ви предоставям
най-новата информация по райони
и други показатели, като например по вид – апартаменти, къщи или тоунхоумс, както и по различни райони и предградия, размери и т.н. Ако някой от вас е любопитен да научи нещо конкретно, моля ви, потърсете ме на директния ми номер и ще ви предоставя нужната за вас информация без никакви облигации или задължения от ваша страна! Като агент на недвижими имоти аз непрестанно уведомявам новите си, предишни и настоящи клиенти относно всеки възможен аспект при покупка или продажба на имот. Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко, свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да мога да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, можете да ми пишете и на [email protected]. Консултацията е винаги безплатна.