Армията на Украйна има голям проблем: тя получава твърде малко артилерийски снаряди, за да защити ефективно 1000-километровата си фронтова линия от руски нападения. През януари украинският военен министър Рустем Умеров описа ситуацията като "глад за снаряди" пред артилерийската коалиция - ръководената от Франция международна група за изпращане на боеприпаси на Украйна.

Украйна увеличава вътрешното си производство на снаряди, въпреки че броят им е тайна, но все още разчита на съюзниците си за доставка на по-голямата част от боеприпасите. Но твърде малко от тях достигат до войските. ЕС беше обещал да изпрати един милион снаряда до март, но няма да изпълни тази цел. Ръководителят на външната политика на блока Жозеп Борел заяви тази седмица, че ЕС ще изпрати само 524 000 снаряда, на фона на обещани 1,1 милиона до края на годината.

Междувременно политическата безизходица във Вашингтон спря всички потоци от военна помощ. Спирането оказва реално въздействие върху войските, окопали се в Южна и Източна Украйна.

"Никога не сме имали достатъчно снаряди с калибър 122 мм ... получаваме ги направо от завода", казва пред "Политико" украински артилерист, който се сражава край Авдийвка, една от най-горещите точки на фронта.

"Произвеждаме средно по 15 изстрела на ден. Но е имало дни, в които сме направили повече от 100 изстрела или изобщо не сме направили нито един. Сега военните действия се засилиха в нашата посока, но имаме малко снаряди", добави войникът.

"Русия ни превъзхожда значително в ежедневните артилерийски атаки. В различните участъци на фронта и етапи на бойните действия те изстрелват 5-10 пъти повече артилерийски снаряди, отколкото украинските сили", призна Умеров.

"Руската военна промишленост позволява на войските й да изстрелват десетки хиляди снаряди по украинските позиции. Както показва ситуацията на бойното поле, няма заместител на съвременната артилерия", добави украинският министър.

Постигането на голямо увеличение на доставките на боеприпаси за Украйна няма да е лесно.

"Днес водим война от такъв мащаб, че целият капацитет на свободния свят не е достатъчен, за да поддържа нашето потребление. Определено не можем да се справим без помощ", заяви украинският министър на стратегическите индустрии Олександър Камишин.

Активна отбрана

Липсата на снаряди е една от основните причини украинската армия да премине в отбрана по целия фронт след разочароващата контраофанзива това лято. Тъй като не могат да разчитат на артилерията, за да задържат вълните от атакуващи руснаци, украинците се обръщат към FPV - или безпилотни самолети, които да нанасят удари по руските танкове, бронирани машини и войници. Дроновете, които често са адаптирани цивилни модели, оборудвани с бомби, имат вградена камера, която позволява на операторите да ги насочват към целите с голяма прецизност.

Това дава на Украйна рядко предимство пред Русия. От септември до януари силите на Киев са извършили 3 806 удара с дронове, докато Русия е извършила само 2 886, според данни на базираната в украинската столица маркетингова агенция Top Lead.

Високопоставен офицер от украинската армия заяви, че руснаците доминират на бойното поле със своята артилерия.

"И сега, в някои направления, този брой понякога надвишава многократно нашия отговор. Ето защо използването на безпилотни самолети FPV е една от възможностите за нанасяне на огневи поражения на противника, която е доста ефективна", каза офицерът.

Той допълни, че засега Украйна все още разполага с достатъчно снаряди, за да отблъсне всеки руски пробив.

"В момента имаме достатъчно снаряди, за да се защитаваме, но за да продължим настъпателните действия, се нуждаем от помощ с боеприпаси. В крайна сметка по време на настъпление е необходимо да разполагате с много повече снаряди, отколкото има врагът ви, или поне със същото количество", каза офицерът.

"Макар че безпилотните самолети помагат да се държат руснаците на разстояние, това не означава, че не са необходими повече боеприпаси", каза Николай Белиесков, старши военен анализатор в благотворителната фондация "Върни се жив", която помага на украинската армия с доставки.

"Смятам, че ще ни бъде трудно да се бием само с FPV без класическа артилерия като гаубици или системи за залпов огън плюс поне 2000-4000 снаряда на ден. Трябва да поддържаме съществуващите позиции. А как да го направим в условията на недостиг на снаряди, това, разбира се, е предизвикателството", каза той.

Русия има свои собствени проблеми

Русия разполага с много повече оръжия и боеприпаси, отколкото Украйна, но въпреки това изпитва затруднения да поддържа свирепата скорост, с която използва боеприпасите. Москва ефективно е трансформирала икономиката си на военна основа и е готова за дълга война на изтощение. Заводите й произвеждат безпилотни самолети, танкове и снаряди, а бюджетът за отбрана е най-високият в постсъветската история на Русия.

В телевизионен разговор с президента Владимир Путин ръководителят на отбранителния конгломерат "Ростех" Сергей Чемезов заяви в края на декември, че производството на боеприпаси се е увеличило 50 пъти, откакто Москва започна така наречената "специална военна операция" в Украйна.

И все пак има надежда

Юрий Фьодоров, независим военен експерт от Прага, казва, че руската армия е използвала стари съветски артилерийски запаси, но те са на изчерпване. Тук се намесват нейните геополитически съюзници Северна Корея и Иран. Според западни официални лица и разузнавателни служби те снабдяват Русия с технологии, снаряди и евентуално балистични ракети - въпреки че всички замесени страни отричат това.

Фьодоров смята, че Русия изстрелва около 10 000 снаряда дневно - много повече от Украйна, но все още по-малко от десетките хиляди на ден в началото на инвазията.

Този спад принуди руските военни да разчитат на "атаки с месо" - вълни от войски за преодоляване на украинската отбрана, в продължителната битка за град Авдийвка в Източна Украйна.

"Според мен ситуацията за Украйна е опасна, но не и катастрофална", каза Фьодоров.

Адаптация за оцеляване

В Авдийвка, от другата страна на фронта, украинските войници трябваше да се адаптират и да научат нови трикове, за да се справят с недостига на боеприпаси. Артилерийските части работят в тясно сътрудничество с пилоти на дронове, които им помагат да насочват по-точно оскъдните си снаряди.

Артилерист, който се бие в покрайнините на града, заяви, че точността на артилерията се увеличава с 250%, когато се съчетае с дронове.

"Заради постоянния дефицит на снаряди сме принудени да се научим да стреляме по-добре от нормата. И ние се научихме", каза войникът.

 

                                                                                          Ева Хартог, "Политико". Заглавие: BG VOICE