Указът на президента Доналд Тръмп относно правото на гражданство по рождение притесни имигрантите в САЩ, а правни експерти алармират какво ще означава той за семействата, притежаващи визи. 

Заповедта, издадена в понеделник, в първия ден от повторното встъпване в длъжност на Тръмп, постановява, че не всички деца, родени в САЩ, получават автоматично американско гражданство. По-конкретно, за децата, чиито родители са или без документи, или с временни визи - за работа, пътуване или училище - гражданството няма да е даденост.

За някои азиатци, които преобладават при работните визи за висококвалифицирани, като H1B, и студентските визи като F1, тази перспектива може да промени живота им, казват експерти. Ако единият от родителите не е гражданин на САЩ или постоянно пребиваващ по време на раждането на детето, се казва в заповедта, тяхното дете няма да бъде гражданин.

Експертите смятат, че това е в пряко нарушение на Конституцията и че Върховният съд може да не го подкрепи, но много имигранти вече се страхуват.

"Тази заповед не е насочена само към хората без документи“, казва Бетани Ли, изпълнителен директор на Азиатско-американския фонд за правна защита и образование, цитирана от Ен Би Си Нюз, "Тя е насочена към хората, които идват със студентски визи. Тя е насочена към хора, които имат туристически визи. Тази заповед в крайна сметка е за това кой Тръмп смята за американец."

Двадесет и два щата и няколко други организации са подали съдебни искове срещу администрацията на Тръмп, оспорвайки заповедта, която според експерти нарушава 14-ата поправка, която гласи: 

"Всички лица, родени или натурализирани в Съединените щати и от това подчинени на тяхната юрисдикция, са граждани на Съединените щати и на щата, в който пребивават."

В заповедта на Тръмп се твърди, че клаузата "и от това подчинени на тяхната юрисдикция" дисквалифицира децата от тези групи.

Експертите казват, че освен че е противоконституционна, заповедта има потенциал да създаде някои бюрократични проблеми, тъй като някои държави не дават автоматично гражданство на тези, които не са родени в страната - дори за деца, родени от родители, които са граждани - което означава, че някои деца може да останат временно без гражданство.

"Може да се появи цяло поколение деца без гражданство, които не са граждани на САЩ, но не са граждани и на други места", казва Аарти Коли, изпълнителен директор на Asian Law Caucus - една от организациите, които съдят администрацията на Тръмп заради заповедта, цитиран от Ен Би Си Нюз. 

За семействата, които търсят убежище, след като са били подложени на политическо преследване в друга държава, ситуацията може да е още по-сложна.

"Имаме бежанци от Афганистан, от Китай. Нашите ищци са от Индонезия и те са търсещи убежище“, казва Коли, "Много малко вероятно е те да могат да получат документи за пътуване или документи за самоличност за детето си от държавите, от които бягат."

Според Ли, заповедта за гражданство по рождение е отвличане на вниманието, тъй като 14-ата поправка е много ясна. Тя не вярва, че указът в съда, но може да повлияе на това доколко САЩ изглеждат желани от бъдещите имигранти от цял свят. 

Тя също така има потенциала да възроди атмосферата на насилие и контрол към имигрантските групи, каза Коли. Тя се позова на установяването на правото на гражданство по рождение през 1898 г., след като американецът от китайски произход Уонг Ким Арк оспорва Закона за изключване на китайците пред Върховния съд.

"Имахме линчуване на китайски работници", каза тя, "Атмосферата беше невероятно расистка и въпреки това нашата общност се бореше и оспорваше този ред."

Ли и Коли заявиха, че се притесняват, че първите дни на Тръмп са показателни за това какво предстои да се случи с имигрантите в САЩ.

"Това говори за по-широка политическа ориентация на администрацията на Тръмп, която е истинско затягане на имиграционната ни система, ограничаване на достъпа до визи", каза Коли, цитирана от Ен Би Си Нюз. 

Ли казва, че както легалните, така и нелегалните американци от азиатски произход, чийто брой нараства всяка година, трябва да се подготвят за следващия етап.