На фона на завод за инструменти в Уисконсин президентът Доналд Тръмп подписа указ, наречен "Купувай американско, наемай американци",  с който нареди на федералните агенции да променят програмата за работни визи Н1-В. Те са за американски компании, които искат да наемат висококвалифицирани чужденци. Стотици българи всяка година се възползват от тази програма, а много повече кандидатстват, но Конгресът е ограничил общия брой на тези визи до 65,000 на година (плюс 20,000 за завършващи в САЩ).

За фискалната 2016 година 509 българи са получили H-визи според данни на Държавния департамент. Това включва както наетите служители с Н1-В, така и техните съпрузи и деца, както и сезонните визи Н2-В.

Указът на Тръмп нарежда на няколко министерства и агенции да "предприемат своевременни действия, с които да прекратят измамите и злоупотребите" в имиграционната система, за да защитят работниците.

Традиционно квотата на Н1-В визите се запълва още в първите няколко дни след началото на приемния срок и имиграционните служби организират лотария измежду получените петиции.

Някои потенциални промени в Н1-В програмата е лотарията да не е на случаен принцип, а базирана на образованието или опита на кандидата, както и размера на заплатата, която би получавал в САЩ. Друга опция е сериозно поскъпване на таксата за този тип визи.

Според Белия дом новите правила са нужни, за да се върне програмата към първоначалната й цел - да доставя наистина висококвалифицирани специалисти от чужбина, а не начинаещи.

Технологичните компании се очаква да бъдат най-големите противници на по-стриктни изисквания за Н1-В визите. Те вземат лъвския пай от квотата - 66% от всички визи за 2015 година. Тек компаниите обаче отдавна настояват за повече работни визи, защото им е трудно да намерят достатъчно квалифицирани работници в САЩ.

Но много критици казват, че програмата е опорочена от агенции, които водят чужденци, често от Индия, и които работят за по-малко пари от американските си колеги. Тези агенции после предлагат услугите си на тек компаниите, които аутсорсват цели отдели. Белият дом твърди, че 80% от работещите на Н1-В визи получават по-малко от средната заплата в тяхната област.

Указът на Тръмп е в унисон с предизборните му обещания, в които той нападаше програмата за работни визи, независимо че неговата компания Trump Organization често използва именно такива визи, за да запълва позиции в различните си бизнеси - като курорта Мар-а-лаго и винарната на Тръмп.

По време на кампанията пък опонентът му Хилъри Клинтън често посочваше като лицемерие думите на Тръмп за американско производство, докато дрехите с неговата марка се произвеждаха в Китай.