Още в древността нашите прадеди, чувствайки инстинктивно колосалната мощ и живителна сила на Слънцето, са се прекланяли пред него. Особено чувствителни към неговото въздействие са възрастните и болните хора, за които то може да се окаже и фатално. Защото болният организъм е система, която е изведена от устойчивото равновесие и дори малък външен импулс може да доведе до нейното пълно разрушаване.

В резултат на слънчевите изригвания рязко и неколкократно нараства интензитетът на електромагнитното поле на Земята, чиято нормална стойност е твърде ниска. Явлението е известно като магнитна буря. Редица опити недвусмислено доказват, че човешкият мозък реагира активно именно на тези промени. Нещо повече, редица опити показват, че към свръхслабите електромагнитни въздействия не е „безразлична" и имунната система на човека.

Когато в организма постъпи сигнал за геомагнитна буря, човешкият организъм преминава в режим на „бойна готовност" - мобилизира целия свой защитен ресурс, като включва допълнителни енергийни източници, многократно усилва имунната си защита, особено антиоксидантната - в очакване на мощна инвазия от свободни радикали и т.н.

За съжаление болният и изтощен организъм невинаги е в състояние да мобилизира адекватен защитен потенциал, което в такива дни е причина за чувствителното увеличение на оплакванията при хронично болните (главоболие, повишено кръвно налягане, тахикардия, стенокардия, обостряне на захарния диабет и т.н.), както и за увеличение на броя на инфарктите и инсултите. По време на повишената слънчева активност се наблюдават и резки промени в психо-физическото състояние на много хора, както и в броя на нещастните случаи и в честотата на извършените престъпления.

Попаднало в плен на електромагнитното поле, генерирано от магнитните бури, чието напрежение е стотици пъти по-голямо от неговото собствено, сърцето е подложено на сериозно изпитание.

Според тибетската медицина през годината всички човешки органи преминават през максимум и минимум на своята активност. Сърцето достига максимума на активността си от средата на май до края на юли, черният дроб - от средата на февруари до края на април, и т.н. Налице е и денонощен биоритъм - сърцето е максимално активно от 11 до 13 часа, а минимално - от 23 до 1 часа, черният дроб съответно от 1 до 3 часа и от 13 до 15 часа. По време на повишената активност на съответния орган не трябва да се извършват хирургически интервенции върху него, а за лечението му е нужна по-висока доза медикаменти, докато при минималната му активност - значително по-малка.

Изгревът и залезът на Слънцето също оказват съществено въздействие върху човешкия организъм. Например при залез приетите лекарства действат значително по-силно (например действието на приспивателните се усилва около 40 пъти!), поради което тибетските лечители препоръчват лекарствата да се приемат именно по това време, при това в по-ниски, т.е. по-безопасни за организма дози. При залез действието на алкохола върху човешкия мозък също е много по-силно.

Съгласно статистиката около 72% от хората са чувствителни към въздействието на описаните космически фактори. При част от тях (особено у хронично болните) неблагоприятните изменения в жизнения им статус настъпват от 1 до 3 дни преди магнитната буря, при други - в самия им разгар, а при трети - два-три след  нея. При около 30% от хората реакцията на повишената слънчева активност е остра и настъпва незабавно. Установена е интересна зависимост между кръвната група и степента на въздействие на хелиофизичните фактори върху организма.

Луната чрез своя мощен приливен ефект също влияе върху живите организми на Земята. Добре известно е, че основното вещество в тях (в човешкия организъм - над 70%) е вода. Многогодишните наблюдения показват, че трите цикъла на Луната, особено 29-дневният, през който тя преминава през фазите новолуние и пълнолуние, и 27-дневният, включващ максималното й приближение и отдалечаване от Земята, оказват значително въздействие върху функциите и статуса на човешкия организъм.

Например по време на пълнолуние и новолуние може рязко да се промени артериалното налягане. Два дни след събитията се наблюдават промени в кръвта и работата на сърцето. Пълнолунието по-силно влияе на жените, а новолунието - на мъжете. По статистически данни от новолуние до пълнолуние по-често се раждат мъжки рожби, а у хората нараства агресивността, като пикът се достига по време на пълнолуние. В периода от пълнолуние до новолуние по-често се раждат момичета. В този период не се препоръчва подстригване и боядисване на косите.

Очевидно тези тайнствени, всепроникващи и незабележими вълни, пулсиращи и изпълващи пространството около нас, управляват нашата психика, нашите чувства, функционирането на нашите органи, т.е нашия живот. Защото ние сме продукт и вечен пленник на космическите сили.