Настъпването на пролетта по традиция е време за по-сериозно почистване на дома, но заедно с килимите и прозорците защо не направите почистване и на компютъра си?
В случая не става дума само за забърсването на екрана и клавиатурата, но и за софтуерна грижа, която едва ли сте правили скоро.
С течение на времето компютърът се „задръства" от ненужни файлове и остатъци от най-различни софтуерни инсталации. Това не само че намалява свободното пространство на диска, но и като цяло забавя неговата работа. Ето защо е добре през няколко месеца да почиствате ненужните неща, които са се насъбрали в паметта на устройството.
Да се избавим от ненужните файлове - как става това? В Start менюто въведете търсене на Disk Cleanup. Това е вградено в Windows приложение, което претърсва местата, където най-често се събират ненужни файлове, и пресмята колко пространство ще освободите, ако изтриете съдържанието на съответните папки. Можете и сами да видите къде се събират най-много ненужни файлове и сигурно ще останете учудени от това, колко неща са се натрупали в „кошчето". Запомнете: „кошчето" също заема място на диска и ако искате да изтривате нещата така, че те да не ангажират повече паметта, го правете с комбинацията от клавишите Shift+Del.
Ако искате да направите по-детайлно почистване, може да използвате допълнителна програма за това. Повечето компютърни експерти предпочитат CCleaner, която може да се качи безплатно от www.piriform.com. Програмата има и лесен за използване интерфейс, в който отделните папки са организирани много по-ясно. С нея може да почистите и файловете в интернет браузърите, медия плейърите и Office приложенията. Програмата дава възможност и за почистване на регистрите на Windows, където се натрупват остатъци от инсталации дори и на вече премахнати от компютъра програми.
След като сте разчистили непотребните файлове, може да потърсите в диска за големи файлове, които заемат много пространство. За това трябва да използвате допълнителна програма като TreeSize Free https://www.jam-software.com /treesize jree/, която анализира „дървото" на харддиска и подрежда по големина неговите папки и файлове. Ще видите и колко пространство заемат отделните програми. Някои от тях може да деинсталирате, ако ги използвате рядко.
Обърнете внимание на личната папка с вашия профил в подразделението Users. Там по подразбиране се съхраняват снимки, музика и видео, които с течение на времето могат да придобият галактически размери. Идеята да пазите библиотеката си от музика, снимки и филми на компютъра не е добра. Не само че свободното пространство намалява и работата на машината се забавя, но си помислете какво би станало, ако компютърът ви изчезне? Спомените ви могат да се изгубят безвъзвратно.
Инвестирайте във външен твърд диск - цените на тези от 1 терабайт паднаха, така че за малко пари може да купите диск с напълно достатъчните 500 GB. А ако искате да имате достъп до файловете си от всяка точка на света, може да използвате облачни услуги за съхранение на данни като Dropbox, Google Drive, OneDrive или други, където информацията ви се ползва с висока степен на защита. Но ще трябва и да платите, например има абонамент за 1ТВ в OneDrive.
Освободете се от ненужните файлове на работния плот (десктопа), като ги преместите в други папки на диска. Ще се учудите колко по-бързо ще се зарежда компютърът, когато работният му плот е чист. Хората имат навика да трупат всякакви файлове и особено снимки на екрана на компютъра, за да са им достъпни, но това само затормозява неговата работа. Групирайте снимките в папки, а на десктопа оставете само шорткъти към тях.