Преди всеки да реши дали остава във Facebook и ако да, как и кое да изтрие от профила си, е нужно първо да научи какво знае мрежата за него. Всеки потребител може да свали копие от всички данни, които Facebook има за него от https://www.facebook.com/settings - Download a copy of your Facebook data. Тук влизат постове, съобщения, снимки, реклами, върху които потребителите са кликвали, дори IP адресите, през които се е влизало в социалната мрежа. След няколко стъпки се сваля zip файл, който съдържа всичко. В него има няколко папки и файл index.html, който отваря цялата информация през браузър. Става въпрос за много данни, чието пресяване може да отнеме часове (в зависимост от активността на потребителя). В крайна сметка е просто задължително тази информация да бъде запазена от самия юзър.

Има два начина да се махнем от Facebook. Първият е чрез деактивиране на профила. През настройките https://www.facebook.com/settings?tab=account§ion=account_management&view най-долу има текст в синьо deactivate your account. Остава потребителят само да даде причина за напускане. При този случай е добре да се знае, че профилът не се изтрива, а Facebook запазва всички настройки, снимки и информация, в случай че човек иска да активира наново "членството" си. Вторият е пълно изтриване на профила и е малко по-труден. Именно преди тази стъпка е хубаво да се свали цялата информация, която Facebook е събрал досега по описания по-горе начин. На https://www.facebook.com/help/delete_account се натиска Delete my account и се следват посочените стъпки. Нужни са до 90 дни на Facebook да изтрие всички данни в своите системи. Ясно е, че не всичко изчезва, а само асоциацията на този потребител със съответната информация.

Скандалът с Cambridge Analytica се случи именно след като създаденото специално за случая приложение thisisyourdigitallife получило доброволен достъп до над 270 000 потребители във Facebook (тоест с тяхно съгласие), а оттам и до 50 млн. приятели на анкетираните в социалната мрежа. Всъщност има много външни приложения, които могат да използват информацията ни във Facebook, без дори да осъзнаваме. Всеки може да се свърже с дадена програма (например Spotify или Netflix) през профила си, като потвърди, че то може да получи достъп до определена негова информация. На https://www.facebook.com/settings?tab=applications https://www.facebook.com/settings?tab=applications всеки може да види списък с приложения, които имат достъп до определени негови данни във Facebook, и съответно да ги деактивира.

Facebook следи интернет навиците на потребителите и използва данните, за да им предоставя по-персонализирани реклами. Естествено всеки може да откаже подобна "услуга". На https://www.facebook.com/ads/preferences/?entry_product=ad_settings_screen, потребителят може да провери какви са "рекламните" му интереси, без да е ясно на какъв принцип са определяни те (обикновено става дума за стотици). Има и списък на рекламодатели, с които е поддържал някакви отношения и които имат контактите му или друга информация за него.

Facebook направи всички профили откриваеми в големите търсачки преди години. Но всеки има право да спре Google, Bing или други платформи да го показват сред резултатите. За да стане това факт, на https://www.facebook.com/settings?tab=privacy трябва да се отговори с No на последния въпрос - Dо  you want search engines outside of Facebook to link to your profile.

Facebook има няколко начина да получи телефонния номер на потребителя, а оттам и контактите му. Най-простият от тях е човек да даде достъп на Facebook или на Messenger приложението до контактите в смартфона си. Социалната мрежа може да получи номера и през приятели. На https://www.facebook.com/invite_history.php всеки може да провери кои контакти са качени във Facebook или Messenger и лесно да ги изтрие.

Марк Зукърбърг, а и други технологични лидери обявиха, че ще ограничават децата си от социалните мрежи. Което не му пречи да привлича другите малчугани към Facebook. В края на миналата година мрежата пусна в САЩ Messenger Kids самостоятелно приложение за хлапета под 13 години (официално такава е долната граница за използване на Facebook). Messenger Kids е свързана с профила на родителя. Бащата или майката одобрява всеки нов приятел на детето си. Софтуерът е ограничен до изпращане на текст, видео и снимки. Въпреки протестите на здравни експерти, че не бива да се таргетират малки деца, програмата вече е сваляна над 300,000 пъти.