Красен със семейството си
За хората в една къща може да се каже, че са готови да посрещнат Коледа, когато украсят коледното дръвче. Закачим ли последния орнамент, запалим ли и коледните лампички, тогава празниците придобиват онзи магичен усет, характерен само за Рождество. Много от българите в Америка не купуват истински дръвчета, защото се притесняват, че са много скъпи или че ще бъде трудно да се почисти, ако игличките започнат да се ронят.
Красен Текерев обаче, който е в бизнеса с елхички вече 5 години, казва, че няма за какво да се притеснявате, стига да сте избрали подходящото дърво и да се грижите за него, докато мине празникът. „Най-добре добре е хората да си изберат ела тип „Фрейзър", разкрива сънародникът ни. Той е независим търговец на коледни дръвчета, купува голямо количество от специални пунктове в Апалачите и после ги продава във Файетесвил, Северна Каролина, където живее в момента. „Избрал съм си едно място на една плаза, където има магазинчета, оградил съм си го и всяка година заставам на същото място", споделя още търговецът.
Според описанието на националната асоциация за коледни дръвчета в Литълтън, Колорадо, елата „Фрейзър", или известна с латинското име Abies Frasеri, е от семейство ели, които растат предимно в Апалачите, край Югоизточна Вирджиния, западната част на Северна Каролина и Източен Тенеси. Клоните на това дърво стърчат леко нагоре, игличките му са в тъмно синьо-зеленикав цвят, не се ронят толкова много и имат приятен мирис. Именно заради тези му характеристики това дърво е обявено от тази асоциация за най-доброто коледно дръвче, което можете да си купите. Експертите казват още, че то може да се транспортира сравнително лесно на дълги разстояния, така че не е проблем да го поръчате с доставка от друг град. Ще разпознаете това дърво и по пирамидалната му форма и дължината на бодлите, които са от половин до цял инч и в основата си образуват широк и красив кръг. Максималната дължина, която дървото достига, е 80 фута, а диаметърът му може да бъде до фут и половина.
Дръвчето е кръстено на Джон Фрейзър, ботаник от Шотландия, който изследвал Южните Апаличи в края на XVIII век. На някои места в Щатите ерата „Фрейзър" е позната като Sauthern balsam fir или she balsam.
Ако обаче магазинът или търговецът, от който купувате елха, няма от вида „Фрейзър", можете да вземете и обикновен смърч (Picea abies) или обикновена ела (Abies alba).
И като всяко нещо в Америка, и елхите, оказва се, имат различно качество по стандарт на американското министерство на земеделието. „Препоръчвам на българите и изобщо на всички клиенти да търсят дърво с първо качество (first grade), аз също продавам елхи „Фрейзър" първо качество. Това ви гарантира дърво не по ниско от 6 фута, което е отрязано сравнително скоро и има равномерно разлистена корона, на 360 градуса", отбелязва Красен. За сравнение дърветата с второ качество имат по-рядко разположени клони и повече дефекти. „Разликата между първо и второ качество е само 8 долара, но получавате по-красиво дърво", допълва българинът. Министерството на земеделието има и премиум качество, което означава, че клоните му ще имат още по-сгъстено разположение и най-малко дефекти. „Когато избирате коледната елха, имайте предвид дали ще я поставите в ъгъла или в средата на дневната ви. Дърветата, които имат една или две страни с по-малко и по-редки клони, са подходящи за ъгъла, тези, които изглеждат добре от всички страни, може да поставите на централно място", съветва българинът. Питайте продавача кое дърво е подходящо да бъде близо до стената и кое да е в центъра - винаги ще получите съвет. Красен издава още, че когато отидем в някой магазин или при уличния търговец, трябва да се огледаме дали елхите са във вода. Ако са просто поставени на пода или земята, то те вече са загубили свежестта си. След като изберете място за дървото, е добре да го поставите във вода. „Като е напито с вода, е по-свежо", предупреждава Красен. „Едно дърво „Фрейзър" в планината, което е високо 8-10 фута, пие на 24 часа по един галон вода, така че и вкъщи трябва непрекъснато да е потопено в нея. Затова проверявайте непрекъснато дали водата в основата не се е изпарила", допълва търговецът. Друг негов съвет е да не поставяме елхата близо до отворите на отоплителната система, защото ще изсъхне по-бързо.
Красен Текерев идва в Америка през 2005 г. с помощта на сестра си, която е медик и в момента работи като психиатър. Съпругата му Киоми е от Панама, но е запозната с българските традиции и култура и най-много харесва как се събираме често заедно. 4-годишната дъщеря на многонационалното семейство пък говори повече на испански заради майка си. За годините престой тук Красен е успял да си купи собствен дом и дори има два коня, които язди с близките си за удоволствие. Освен че продава елхи през коледния сезон, той има собствен бизнес за озеленяване и поддръжка на тревни площи, а също е и контрактор към армията, където помага с физическата подготовка на войници на специалните части, както и с различни преводи. Казва, че собствениците на къщи трябва да се грижат за тревата наоколо, като най-малкото, което могат да направят, е да я поливат редовно, а ако отсъстват от дома, да предвидят това да става поне два-три пъти седмично. „Ако човек има половин акър прилежаща земя, е добре да има напоителна система и да не занемарява поддръжката, иначе след 10 години дори и да е имал хубава трева, нищо няма да остане от нея", съветва българинът.
Макар бизнесът с коледни елхи да е сравнително по-слаб през тази година, Красен не се притеснява. Причината за лошия период е слабото залесяване с вечнозелени дървета през 2006-2008 година, което влияе на количеството елхи, подходящи за отрязване сега. „Едно дърво, ако е 10 фута, значи е на 10 години. Те наистина не садиха достатъчно елхи, когато трябваше. И сега са и по-скъпи. Тази година продадох наполовина по-малко елхички, отколкото през минали години, обикновено имам 350-400 броя. Приключих и по-рано, друга година продавам почти до Коледа, един-два дни преди това съм още навън", разказва Красен, но въпреки всичко смята и догодина да продължи да продава коледни елхи и да носи радост на хората за празниците. „Аз се грижа за моите клиенти, дървото, преди да го продам, го отрязвам в основата на стъблото и поставям стойка с шило, забито по средата, така че те да не трябва да се занимават с това. Освен това отрязвам и клоните в основата, ако сметна, че ще пречат за поставянето на подаръците. Винаги връзвам дръвчетата на покрива на колите, хората затова се връщат да пазаруват при мен. Досега съм завързал може би 5,000 дървета. А тази година продадох и елхи на двама българи", допълва Красен.
„Първоначалната идея да започна този беше да си помогна с приходи през зимния период, когато другият ми бизнес с озеленяването и поддръжката на тревата намалява, но сега е на съвсем друга основа", отсича той. „Тука семействата държат много на традицията - да отидат с децата и изберат заедно коледното дърво! Като видиш каква радост е за цялото семейство и май-много за децата, това ме прави много щастлив и съпричастен с всяко семейство", добавя още той и не пропуска да спомене, че майка му, която живее тук, го е подкрепила много да стартира продажбата на коледни елхи, за което й благодари.
Експертите в бизнеса с коледни елхи не могат да предвидят точно докога ще продължи недостигът им на пазара и докога цените ще са по-високи, но казват, че близо 20% процента от хората предпочитат истинска елха и са готови да платят повече за нея.