Горещите дни на 2017 г. започнаха. И докато морският плаж е сред най-предпочитаните начини за разхлаждане, мнозинството ще трябва да се примири с добрия стар климатик, за да запази комфорта си вкъщи. Кои са основните правила при избор на климатик за дома.
Оглед на помещението
Основните фактори, които се вземат предвид, са размерите на помещението, което трябва да бъде охладено (виж графиката). Има разработени калкулатори, които по-точно могат да ориентират потребителя колко мощен климатик му е необходим. Охлаждането е по-непретенциозната дейност, а за отоплението през зимата е необходима повече мощност. Не e маловажен и типът на строителството - дали е тухла или панел, каква е изолацията на стените и каква е дограмата на прозорците. Сградите ново строителство, които имат външна изолация от 10 см, например се нуждаят от значително по-малко мощни климатици за поддържане на оптимална температура. Не на последно място трябва да се има предвид и изложението, а в някои случаи и разположението на мебелите.
Какви типове има
Най-популярни у нас са инверторните високостенни климатици с външно тяло, които се използват както за охлаждане, така и за отопление. Тези така наречени сплит системи са предпочитани поради тяхната достъпна цена и висока ефективност. Освен тях често се използват и подови климатици. Основният им плюс е по-големият комфорт, който осигуряват особено при охлаждане, тъй като насочването на въздушната струя е нагоре към тавана. По този начин се спестяват схванатите вратове. Но те не са особено подходящи при „съжителство" с малки деца, както и в малки стаи без свободно пространство. Освен това цените им са малко по-високи, отколкото на стандартните инверторни устройства със сходна мощ.
Мултисплит системите представляват комбинация от едно външно работно тяло и няколко - обикновено до пет - вътрешни. Много от новите сгради, които са без ТЕЦ, имат предварително инсталирани тръби, които да се вържат с такава система. Подходящи са за климатизацията на по-големи разчупени помещения. Основният им минус обаче е, че поради дългата връзка между работното външно тяло и вътрешните части на системата коефициентът им на полезно действие пада в сравнение с обикновените сплит системи.
Най-евтини излизат мобилните климатици, които освен цената си нямат нужда от монтаж и могат да се използват в различни помещения. Минусът им обаче е, че обикновено са по-шумни от останалите машини.
Как се движат цените
Разнообразието в предлагането и диапазоните на цените са огромни. Най-скъпи са сплит системите с BTU 12,000, които стигат и до 2,000 долара. Търговците предлагат безплатен оглед на помещението и съвет колко мощен трябва да е апаратът. Не всички дистрибутори обаче предлагат безплатен монтаж и ако го правят - обикновено е за по-евтините модели. Разходът за поставянето на устройството може да е немалък особено ако са необходими допълнителни услуги. Цената зависи от мощността на уреда - за климатици до 12,000 BTU тя е към стотина долара, до 24,000 BTU малко повече.
Системите за управление от разстояние
По-скъпите модели имат вградена функционалност за управляване на уреда от разстояние чрез мобилно приложение, с което допълнително може да се повиши неговата ефективност и да се понижат сметките за електричество. За тези устройства, които нямат такава екстра, може да се купи отделно устройство като Melissa (99 долара) или Broadlink (38 долара от AliExpress). Настройката става бързо, като, най-общо казано, уредът реално иззема функциите на дистанционното на климатика. Информацията се изпраща чрез домашната wi-fi интернет връзка до потребителя, който управлява чрез смартфона си работата на уреда.