сн. tumblr.com
Хората, страдащи от повтарящи се кошмари, могат да "измамят" мозъците си чрез прост метод, съобщиха германски учени, чиито твърдения се основават на успешни експерименти. Ако поне веднъж седмично в продължение на шест месеца човек има лоши сънища и се буди, усещайки физически ефект от тях - като ускорен пулс, треперене и гадене, значи има проблем, обяснява психоложката Карлоте Веслау от университета на Франкфурт.
"Често това са сънища, в които собственият живот или този на близък човек е застрашен. Сънуващият има усещането за безнадеждна ситуация и за невъзможност да се защити", казва Веслау за типичния кошмарен сценарий. Други често повтарящи се кошмари са свързани с чувството за крайно неловка ситуация пред публика. Кошмарите могат да се появяват с различен сценарий или да се повтарят отново и отново.
Често мъчителните сънища са предизвикани от травматични преживявания, психологически проблеми или прекомерен стрес. Карлоте Веслау споделя, че са твърде малко проучванията по въпроса защо някои хора реагират на подобни фактори с кошмари, а други не. Една от хипотезите е, че индивидите, които сънуват кошмари, са склонни да потискат негативните си емоции. "Колкото повече човек потиска негативното, толкова по-силно то се мъчи да излезе на повърхността, ако трябва - и под формата на сън", обяснява психоложката. Веслау и колегите й от университета сравняват два терапевтични подхода за справяне с проблема: чрез пряко противопоставяне и чрез различно тълкуване на кошмарите.
Досегашното им проучване е обхванало 40 пациенти, а опитът им показва, че вторият подход с "пренаписването" на лошите сънища дава бързо добър резултат. Един сеанс е достатъчен за пациентите, за да научат как да правят това. Методът е прост - негативното съдържание на съня с помощта на въображението се пренаписва като нещо позитивно. Всичко, което трябва да направят пациентите, е да запишат кошмара и да променят историята по такъв начин, че тя повече да не представлява бреме за тях.
След това те всекидневно трябва да си представят втората позитивна версия и колкото е необходимо да упражняват нови начини за запаметяването й, докато мозъкът я възприеме.