При идването си в Америка редица емигранти се сблъскват с няколко основни проблема, сред които английският език и намирането на работа. В повечето случаи не можете да започнете работа с българската си диплома, без тя да е приравнена към американските стандарти и изисквания. Това е процес, който за мнозина е не само труден, но объркващ и скъп. Затова "BIT Новините" и BG VOICE стартираха минипоредица от материали, които да помогнат на българския емигрант.

Адвокат

"Професията не може да се приравни, както някои хора си мислят. Във всички американски щати с изключение на Калифорния е задължително да се завърши акредитирано правно училище, преди да може да се вземе изпитът за лиценз за адвокат", обясни правистът Иво Чернев.

В случая с Калифорния обаче едва 1/3 са тези, които успяват да издържат изпитите и да получат лиценз. За да станете адвокат, трябва да учите минимум 3 години и да си подготвите средно от 40-60 хиляди долара на година. Изпитът за лиценз е всяка година през юли, а въпросите варират за всеки щат.

"Половината въпроси в този изпит са едни и същи за всички кандидати, а другата половина засяга конкретно процедурите и законодателството за определен щат", обясни още Чернев.

Хирург

При лекарската професия чуждестранната диплома се признава, но не и завършената специализация.

"Първото нещо, което искат да видят, е дали имаш легитимна диплома от медицинско училище. Те имат лист с медицински училища - чуждестранни, които приемат. Всички български училища са включени в този лист", каза трансплантационният хирург към University of Illinois at Chicago Иво Цветанов. Той завършва хирургия през 1992 година в България, кара специализация в продължение на 5 години и идва в Америка през 2000 година, когато специализира наново.

„Медицински специалности от чужбина не се приемат. Аз бях хирург в България, но трябва наново да специализираш хирургия тук, за да имаш права на хирург", каза д-р Цветанов.

След още 5 години той получава дипломата си за хирург, а след още 2 става трансплантационен хирург, като общо е специализирал 12 години хирургия.

„ Можех да спестя тази първоначална специализация в България. Тя помага доста, но не е необходима."

Според д-р Цветанов през следващите няколко години Америка ще има нужда от хиляди доктори, което дава предимство на чуждестранните кадри.

„В момента всяка година има 27 000 места за специализация в Съединените щати. Около 20 000 американски студенти по медицина завършват медицина всяка година, което отваря около 5-6 хиляди места за чуждестранни студенти на година, които обаче трябва да се конкурират с американците", обясни д-р Цветанов.

За да кандидатствате обаче, трябва да знаете добре езика и да си приготвите немалка сума пари.

„Бих казал, че за целия процес ще ви трябват между 8 и 10 хиляди долара.

Учител

Ако сте с учителска професия, пътят, който трябва да изминете, не е толкова дълъг и скъп, но и в този случай трябва да приравните дипломата си.

„Приравняването на дипломата не изисква взимането на каквито и да било допълнителни курсове", обясни Валентина Димитрова, която е завършила френска филология в Софийския университет в София. Тя пристига в Америка преди 14 години, приравнява дипломата си и започва да си търси работа по специалността. Започва обаче от  най-ниското стъпало на професионалната стълбица.

„Кандидатствах за заместващ учител, а за да станеш такъв в Америка, е общо взето лесен процес - само с приравнената диплома и молба към щатската служба по образование", каза г-жа Димитрова.

За да стане обаче пълноправен преподавател, на Валентина се налага да вземе допълнителни курсове, за да получи лиценз, който да й даде правото да упражнява професията си.За да приравните дипломата си и да изкарате курсовете, ще ви трябват около 2,500 долара.

„Трябваше да взема допълнително 2 курса и 4 изпита да положа, които са еднакви за всички и са на щатско ниво", обясни Валентина. Около 2 хиляди долара ми струваха и двата курса, а тестовете, които трябваше да положа към Американската служба за образование, струваха около 400-500 долара."

Архитект

Ако сте архитект и идвате с диплома по тази специалност от България или Европейския съюз, се пригответе за „ходене по мъките", за да практикувате тук.

„Всеки архитект, който е завършил тук, се води стажант-архитект. Легално нямаш правото да се наречеш такъв, ако нямаш специален лиценз. За да го получиш, конкретният щат трябва да одобри твоето образование, независимо дали е американско или извън Америка, плюс 5-7 години практика като архитект", обясни Яна Колев, която е завършила в Германия.

Всеки щат има своите различни регулации, но ако сте решили да практикувате професията си в Илинойс, ще трябва да приравните дипломата си - нещо, което Яна прави.

„Трябва да се преведе дипломата и да се подадат документите за одобрение. Всеки курс, който съм вземала в университета, трябваше да го опиша много детайлно и да обясня по колко часа на седмица е бил този курс", каза Яна.

Обикновено около 1 месец отнема да получите отговор дали са ви одобрили или не. За да вземете обаче лиценз, трябва да положите и немалко изпити. Освен това трябва да владеете и езика - трудност, която трябва да преодолеете още с идването си в Америка.

„Има 7 изпита, които се вземат, за да получите лиценза си. Тук не признават дори да съм вземала английски език в България или Германия, ако не е било в страна, в която се говори официално английски език", сподели още Яна.

Тя се налага да вземе и курс по английски език на университетско ниво. За да вземете кредити по английски език, може да се запишете в т.нар. обществени колежи семестър, в които ще ви струва около 500 долара. Около 2 хиляди долара ще ви струва пък това приравняване и превод на сертификата, ако е от България. В някои щати като Ню Йорк дипломите се признават и без приравняване, ако имате 13 години стаж в архитектурна фирма, което се равнява автоматично на 5 години учене за магистратура. 

Медицинска сестра

Ако сте медицинска сестра по образование и сте завършили в България, отново трябва да приравните дипломата си. Не се лъжете да се записвате отново да учите!

След неуспешните опити на Нина Мравкова да си намери работа по специалността без приравняване тя решава да започне от нулата. Пристига в Америка преди 14 години с никакви познания по английски език, но с бакалавърска степен за медицинска сестра.

„ Ходих по много инстанции, по училища за медицински сестри, но ми казваха винаги, че трябва да се запиша отначало, което ми се видя доста време и, разбира се, всичко се заплаща - трябваше да платя обучението си. Реших да започна като помощник-сестра. Изкарах лиценз, който е 3 месеца, и работих доста време - 5 години като помощник-сестра", обясни Мравкова.

След толкова години като помощник-сестра Нина разбира съвсем случайно, че може да си приравни дипломата.

„Първо се свързах с агенция, която приравнява дипломи. Те ми изпратиха пакет от документи, които аз изпратих в България в училището, където съм завършила - „Мара Малеева" в Пловдив.

Следващата стъпка за Нина е да се запише в сайт, в който да получи лиценз, за да практикува професията си в Америка.

„Сайтът се казва Continental Testing. След това трябваше да издържа изпит - Toefl с минимум 83 точки, и след този изпит да издържа и т.нар."nursing" изпит, който е медицински.

Стоматолог

При стоматолозите ситуацията стои по по-различен и труден начин.

„Дипломата не се приравнява тук - ако сте завършили стоматология в държава, различна от Щатите или Канада, трябва да се запишете отново в училище", каза зъболекарят Борис Калчев, който пристига в Америка през 2000 година с вече завършено образование, но не може да започне да практикува.

„Трябва да се върнат обратно 2 години в училище тук, в Щатите. Ако обаче успеят да вземат първата част изпити на Dental National Board, могат и да не вземат първите 2 години от обучението си", обясни Калчев.

След като вземете този изпит, може да кандидатствате в програмата „Advanced Dentist Program" за стоматолози, завършили извън Щатите и Канада. За да кандидатствате, трябва да отговаряте на 2 изисквания: да сте взели Toefl изпита и да сте минали първата част на National Dental Board.

За да получите лиценз, който важи за всички щати, независимо къде сте завършили в Америка, трябва задължително да минете през училище за 2 години и след като завършите програмата, има 2 изпита, които трябва да вземете.

А всичко това струва скъпо. Д-р Калчев завършва с 150 000 долара заем преди години, а за тези, които ще учат сега, казва, че трябва да се приготвят за минимум 200 000 долара.

Каквато и професия да имате, ако решите да дойдете в Америка, трябва да знаете езика, да си приготвите всички необходими документи от България и щом дойдете, тук да се запознаете как стои въпросът с вашата професия - дали може да приравните дипломата си, да изкарате курсове и да започнете работа, или дали трябва да се върнете обратно в училище.