През есенно-зимния сезон хората боледуват по-често, особено ако работят в затворени помещения, които не се проветряват. Най-често причината е нашата отслабена имунна система, която не успява да се справи с по-честите атаки на вирусите – те стават по-активни, когато лятото свърши и температурите паднат. С още по-голяма сила това важи и в момента, когато целият свят е обхванат от нова, още по-силна вълна на пандемията от коронавирус. Как да подсилим организма си срещу атаката на вирусите? Ето някои прости правила, които доказано имат положителен ефект върху човешкия имунитет.

Контролирайте стреса

Когато сме стресирани, имунната система не функционира добре. Това е така, защото стресът кара тялото да освобождава хормони като адреналин, допамин, норепинефрин и кортизол, които могат да намалят способността на организма да произвежда белите кръвни клетки, които помагат в борбата с вредните вируси или бактерии. Някои дейности, които помагат за облекчаване на стреса, включват медитация, йога и техники за „заземяване“ като внимателно дишане.

Спете достатъчно

 

Ако ни липсва спокоен сън, ще бъдем по-податливи на инфекции. Това е така, защото по време на съня тялото ни работи най-усилено срещу възпаленията. Докато е в покой, организмът ни се възстановява, отделя токсини, така че човек да се чувства свеж на следващата сутрин. Хората с нередовен режим на спане могат да развият здравословни проблеми, които да доведат до хронични инфекции. Въпреки че количеството сън, от което се нуждаем, е строго индивидуално, е препоръчително повечето възрастни да спят между седем и осем часа всяка нощ.

Яжте повече плодове и зеленчуци

 

Един лесен начин да се уверите, че получавате достатъчно антиоксиданти, витамини и минерали, които стимулират имунната система, е да „изядете дъгата“. Това включва разнообразие от плодове и зеленчуци, разделяйки ги на цветовете от дъгата. Това ще позволи на тялото да се снабди с необходимите витамини и минерали и ще подсили имунитета.

„Войниците“ срещу инфекцията включват витамини като А,С,Е,В6,D и минерали като цинк, желязо и селен. Някои храни, богати на тези витамини, включват моркови, сладки картофи, чушки, ягоди, бадеми, авокадо, сьомга, стриди, риба тон, постни пилешки гърди и говеждо месо.

Не забравяйте за пробиотиците

 

Пробиотиците се намират в храни като лук, чесън, банан и аспержи. Те помагат за поддържането на балансиран чревен микробиом, който е жизненоважен „играч“ във функционирането на имунната система. Пробиотиците действат, като увеличават популацията на добри бактерии в червата, което предизвиква производството на противовъзпалителни цитокини.

Бъдете активни, откажете пушенето

 

Доказано е, че поддържането на активност помага на имунното здраве. Упражненията имат множество предимства, включително намаляване на възпалението и подобряване на имунната регулация, което може да забави негативните ефекти и от стареенето. Умерените упражнения като ходене, танци или йога могат да намалят риска от заболяване. От своя страна, пушенето увеличава риска от развитие на инфекции чрез унищожаване на антитела в кръвта. То уврежда способността на белия дроб да изчиства инфекцията, както и унищожава белодробната тъкан. По този начин пушачите са по-уязвими към респираторни инфекции като грип и COVID-19.

Градински и мурсалски чай –

 

и двата са много ефикасно средство като профилактика срещу настинка и грип. Дължат голямата си популярност на своите антибактериални, антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Доказано подсилват имунната система. Прави се запарка с изсушените стръкчета на билките, които се заливат с вряща вода. Чаят може леко да се подслади с мед. Ароматните подправки – чесън, джинджифил, риган, куркума и др. – е добре да станат неизменна част от нашата трапеза заради своите антибактериални свойства.

 


За децата – здрав разум и без паника

Непостоянни температури, променливо време, тръгване на детска градина и училище. Всички тези промени, настъпващи през есента, са предразполагащи към повече боледувания. Коронавирусът допълнително изостря напрежението в родителите. Всеки родител има изпитани цярове за подсилване на имунитета на своето дете. Почти всяка майка е прочела, че вкъщи най-ценно е да има мед, пресни сезонни плодове и зеленчуци, ядки, вълшебните билки, които пребогато виреят в страната ни. Най-доброто, което зависи от вас, е да осигурите на детето достатъчно сън, живи витамини, приети чрез сезонни плодове и зеленчуци, присъщи за географските ни ширини, движение. И не на последно място - здрав разум. Ако не се паникьосвате, слушате интуицията си и действате последователно, значи сте на прав път и детето ви ще понася всяко следващо боледуване по-лесно.

 


Мед, лимон и джинджифил – тази екзотична комбинация е едно от най-добрите природни средства, които може да се приемат ежедневно в сезона на настинките и грипа. И трите са доказали своята ефективност за укрепването на имунитета.