Битката за кметския стол на София е официално открита, след като ден преди изтичането на крайния срок ГЕРБ-СДС номинира журналиста Антон Хекимян за свой кандидат за градоначалник на столицата. Така завесата пред личностите в надпреварата вече е вдигната. Бившият шеф на bTV Новините ще се бори за партията на Бойко Борисов срещу Васил Терзиев от ПП-ДБ, Вили Лилков, издигнат от Инициативния комитет, прераснал в коалиция „Синя София“, Ваня Григорова от „БСП за България“, Деян Николов от „Възраждане“ и Ивайло Вълчев от ИТН. 

Карлос Контрера е номинацията на ВМРО, Красимир Стойчев е предложен от коалиция „Зелените“, независимият депутат Радостин Василев също обяви, че ще се кандидатира за кметския стол на „Московска“ 33.

Кой са те?

Антон Хекимян пристига в София, за да следва журналистика. Още през първата година си намира работа в една от двете частни национални телевизии – bTV. Там започва като стажант, за да се издигне през следващите близо две десетилетия до директор на новините.

В понеделник журналистът Антон Хекимян загърби медийната си кариера, за да се включи в надпреварата за кмет на София. Макар че номинацията на ГЕРБ за кмет на столицата се очакваше от месеци, става ясно, че решението за номинацията е било взето през последната седмица. Името на избрания кандидат пък повдига въпроси за политическото влияние върху медиите.

„Нестандартно решение“

На 17 септември коалицията ГЕРБ-СДС се регистрира за участие на местните избори в София. Очакваше се тогава да стане ясен кандидатът на партията за кметското място, но това не се случи. По въпроса лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза единствено: „Ще ви хареса, нестандартно решение е“.

На 23 септември Хекимян изненадващо напусна поста директор на новините на bTV, а медията обяви, че журналистът поема в друга професионална посока.
Тогава се появиха предположения, че именно той ще бъде номинацията на ГЕРБ за кмет на столицата. Два дни по-късно и ден преди крайния срок за регистрация на кандидатските листи предположенията се потвърдиха.

„Всичко се случи миналата седмица“, каза Хекимян в понеделник при официалното си представяне. „Имах лична среща с г-н Борисов и лично от него получих поканата да бъда кандидат за кмет.“

Хекимян твърди, че преди това не е знаел за плановете да бъде номиниран. На срещата с Борисов е разбрал, че е получил номинация от структурите на партията и е поискал време, за да помисли. Решението не е било лесно, но Хекимян го е взел „напълно съзнателно“.

Вили Лилков

е с твърди антикомунистически позиции. Инициативен комитет, прераснал в коалиция „Синя София“, го издигна за кмет. Казва, че е опонент и на номинацията на ПП-ДБ – Васил Терзиев, чието семейство е свързано с ДС, и на ГЕРБ, макар че подкрепи Йорданка Фандъкова преди 4 години. Той е бивш десен депутат и общински съветник. През 2015 г. се кандидатира за кмет от тогавашния „Реформаторски блок“ срещу Йорданка Фандъкова (ГЕРБ). Получи малко над 38,000 гласа, а тя – нов мандат.

„Град, който гарантира високо качество на живот, освободен от олигархични зависимости и клиентелни мрежи около общината. Град, привлекателен за инвестиции и отворен към „зелена“ икономика. Промяна, която да превърне София от град с национално значение в град с европейско значение.“ Това обещава Вили Лилков, ако този път бъде избран. В средата на юли инициативен комитет съобщи във Фейсбук, че издига Вили Лилков за кмет на София.

Номинацията е подкрепена от бивши депутати и министри, интелектуалци, хора на изкуството, спортисти и журналисти, които започнаха подписка. Сред тях са Богдана Карадочева, Васко Кръпката, Теди Москов, Кирил Топалов, Иван Лечев, Аня Пенчева, Ивайло Цветков-Нойзи, бившите министри Муравей Радев, Надежда Нейнски и Николай Ненков. Открояват се и поддръжници на ГЕРБ като Виктор Димчев и проф. Антоанета Христова.

Ивайло Вълчев

„Няма да е лесно. Самата идея, че ние влизаме в надпреварата, показва, че разсъждаваме абсолютно сериозно“, каза пред журналисти кандидатът за кмет на София Ивайло Вълчев, в отговор на въпроса с каква амбиция тръгват в тази битка. Той отбеляза, че не олимпийският принцип е това, което ги води.

„Направили сме своите изчисления и проучвания и мисля, че в крайна сметка ще имаме резултати, с които ще може да се поздравим“, добави Вълчев. Той припомни, че ИТН за пръв път се явява на местни избори. Според него сега резултатите ще отразят това, което техните проучвания показват.

Вълчев посочи, че най-основният им приоритет е средствата да се изразходват прозрачно. По думите му в програмата на ИТН за местните избори във всеки град и община е заложен преглед и ревизия на предишното управление.

Ваня Григорова

„Десните, които управляват столицата през последните 34 години, трябва да знаят, че и на това ще дойде краят и защо не сега.“ Това заяви пред БНТ Ваня Григорова – кандидат за кмет на София от БСП.

„След два дни стават 91 години, откакто София е спечелена от Работническата партия. Тя взима мнозинство в Общинския съвет и тогава съветниците избират кмета. Междувременно обаче се взимат крути мерки за това кметът да не бъде ляв и голяма част от вече избраните общински съветници са обвинени в противодържавна дейност и те не стават общински съветници", заяви синдикалистката.

Тя заяви, че с този исторически паралел иска да покаже, че не се припознава толкова като млада социалистка, а по-скоро като представител на социалните каузи, на работническото движение и работническите интереси.

Васил Терзиев

Трябва да има „китайска стена“ между медиите и политиката. Това беше първият коментар на кандидата за кмет на София на обединението ПП-ДБ-„Спаси София“ Васил Терзиев. По-рано през деня от ГЕРБ обявиха, че тяхната номинация за столичен градоначалник ще бъде журналистът Антон Хекимян.

„Не се притеснявам от това. За нас от ден едно винаги в кампанията е било как да стигнем до гражданите с добрите ни идеи. Комуникацията е най-счупеното нещо. Те не чувстват, че има с кого да си говорят. Те чувстват общината като едно външно тяло“, допълни той.

„Връзки с Държавна сигурност нямам и държа това да не бъде вменявано. Един човек трябва да бъде съден по делата му, по компетенциите му“, обясни Терзиев.

Шансовете

Издигането на Антон Хекимян ще насочи основното русло на кампанията по оста Васил Терзиев – Вили Лилков. Това е мнението на политолога Огнян Минчев.
„Без да подценявам ни най-малко личните и професионалните качества на г-н Хекимян, мисля, че издигането му за кандидат-кмет на ГЕРБ ще има две основни последствия – независимо дали са планирани от г-н Борисов, или не. Първо, тази кандидатура ще затрудни съществено възможността г-н Терзиев да загуби изборите – въпреки целенасочените и сърцати усилия на неговите ПР-и и отговорници за кампанията в тази посока. Второ, ще насочи основното русло на кампанията по оста Васил Терзиев – Вили Лилков, защото по тази ос се фокусират основните измерения на политическото противоборство в тази кампания“, уточни той. 

Едно е сигурно, в София ще има балотаж. Преливането на гласове ще определи кмета. В ляво-либералния спектър ветрилото Терзиев – Григорова не е с много възможности, освен работническата класа (по речника на Ваня Григорова) да подкрепи червената аристокрация. Либерали и социалисти ще са за трети път заедно. В десния спектър процесът е с повече възможности. Антон Хекимян и Вили Лилков събират различен тип електорат, но с принципно обща система от възгледи. Кандидатурите повече се допълват, отколкото да се противопоставят – в това е шансът на втория тур. Хекимян със сигурност не е статукво, написа пък Цветанка Андреева.

Според проф. Милена Стефанова, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са сравнително равностойни, но Хекимян е по-популярен от Терзиев. 

„Нито единият, нито другият са подготвени да ръководят Столична община. Тя е най-голямата в страната. Вероятно се разчита на екипи, които ще ги подпомагат“, уточни тя.

Битката за Пловдив 

Партньорите във властта ГЕРБ и ПП-ДБ избраха да обявят в един ден кандидатите си, които ще се изправят един срещу друг в града под тепетата.
От ГЕРБ в надпреварата влиза досегашният районен кмет на „Тракия“ Костадин Димитров. ПП-ДБ издигат бившия директор на математическата гимназия в града проф. д-р Ивайло Старибратов.

„Възраждане“ залагат на Ангел Георгиев, БСП – на арх. Костадин Палазов, а от партията на Слави Трифонов ИТН – на Станислав Балабанов.

„Трябва да спечелим доверието на пловдивчани. Бъдете сигурни, че ще си подредим града, ще го изчистим, а относно конкретната програма, скоро ще се запознаете. С моя отбор вече изготвяме програмата и мисля, че тя ще е впечатляваща“, каза Костадин Димитров.

„Аз имам един-единствен приоритет и това е да направим живота на пловдивчани по-добър и този живот да бъде по-лек и по-смислен“, каза от своя страна опонентът му проф. Старибратов.