Невижданата от години жега, която обхвана половин Америка, взе 11 жертви. Метеоролозите предупреждаваха още от четвъртък и петък, че излизането навън е опасно за здравето както на хората, така и на животните. Горещото време обхвана щатите от Канзас до Ню Йорк на изток, та чак до Масачузетс на север.
В Ню Йорк и Балтимор бе обявен код червено
Заради жегата в Голямата ябълка отмениха годишния триатлон, а също и фестивала OZY, на който трябваше да пее Джони Леджънд. Там температурите достигнаха 34°С (94°F) в събота и неделя. А се чувстваха като 41°С (106°F). Много хора се разсъблякоха направо на тревата, за да потърсят спасение от силния припек. В Балтимор градусите бяха 37°С (100°F), а се чувстваха като 44°С (112°F), на месата дори като 46°С (115°F). Заради жегата асфалтът на пътищата на места се напука и това създаде огромни трафици. Такава беше ситуацията с магистрала I-299 край Сиукс сити в Южна Дакота и с две големи пътни артерии в Канзас.
Жегите принудиха дори полицията по места да спре работа по всички криминални случаи и дори да помоли престъпниците да „отложат дейността си“ до неделя. Първите данни за починали хора бяха в събота за трима души – двама в Мериленд и един в Арканзас – бивш играч на отбора по американски футбол New York Giants. После се установи, че жертвите в Мериленд са четирима. В Аризона също беше намерен починал мъж, за когото бе съобщено, че е техник на климатична техника. Мъж на 54 години и жена на 71 години
са починали и в района на Чикаго
също в събота. В Чикаго бяха измерени рекордни температури, невиждани от 24 години насам. Заради жегата много от плажовете по езерото Мичиган бяха затворени, бяха създадени центрове за охлаждане, бяха пуснати автобуси с работещи климатици. Българи в северозападните предградия споделиха във фейсбук, че температурата при тях е 34°С, но създава усещането за 48°С.
Животните в зоокъта в предградието Брукфийлд получиха ледени близалки за разхлаждане. Подобна жега през 1995 г. взе живота на 739 души. Тогава живакът се закова на 42°С (109°F). В понеделник пък жителите трябваше да се съобразяват с друг каприз на времето – огромни вълни от над два метра заляха брега на езерото Мичиган и не оставиха много площ от плажната ивица, нито пък от асфалта по алеите, където хората да могат да потичат.
Жена на 32 години почина
след като в събота около 2 часа следобед е била намерена в безсъзнание в парка Грейт Фолс, който е недалеч от столицата Вашингтон. Тя била откарана в най-близката болница с вертолет и починала в болничното заведение в неделя. Заради рекордните жеги във Вашингтон също се принудиха да активират спешен план за действие. В събота живакът там стигна до 36°С (97°F), а в неделя се покачи до 37°С (98°F). Хората обаче усещаха горещата вълна като 41°С (107°F).
Младеж на 18 години почина на баскетболно игрище в Мемфис, след като играл любимата си игра в събота. Минувачи го видели как припада и се обадили на 911. Пристигналите на място парамедици приложили изкуствено дишане на младежа, но не успели да го спасят. Реалната температура в Мемфис беше 35°С (95°F), но задухът правеше въздуха горещ като при 40°С (100°F).
И във Филаделфия регистрираха първа жертва
за летния сезон. Там става дума за мъж на 72 години. Властите не дават информация за детайлите около смъртта му. Термометрите във Филаделфия показваха 36°С (97°F) в събота и неделя, но чувството беше като за 42°С (109°F). През 1993 г. заради високите температури в града умряха 118 души. В неделя силна гръмотевична буря остави без електричество над 4600 души на Източния бряг. Стихията удари Ди Си, както и части от Мериленд и Вирджиния. Отделно от тази бройка във Вирджиния сигнализираха за още 14,500 души, засегнати от същия проблем. Проблеми с тока имаше и в Ню Йорк. Някои жители на кварталите Бруклин, Куинс и Лонг Айлънд бяха без ток както в събота, така и в неделя. Засегнати са били повече от 30 хиляди души.
I just spoke to Con Ed's president about tonight's outages. Their system in parts of Brooklyn is under severe strain and some equipment has failed.
— Mayor Bill de Blasio (@NYCMayor) July 22, 2019
Мълнии пък са ранили 8 души във Флорида в неделя следобед, като един от тях е с опасност за живота. Там жегата през деня се чувстваше като 43°С (110°F). Метеоролозите казват, че през август температурите в целия слънчев щат ще са много по-високи от средното за сезона. В понеделник вечерта бури в Ню Йорк отново оставиха около 50 хил. жители без ток, а
някои от магистралите се наводниха
Прогнозите са до края на седмицата времето да се поуспокои и температурите да паднат, както и да няма толкова интензивни валежи.