Правилата за цензура на публикуваното във фейсбук съдържание изтекоха след разследване, оповестено от вестник „Гардиън". Изданието е получило достъп до 100 наръчника за модератори, съдържащи насоките, по които те трябва да работят.

Стана ясно какво се следи и изтрива и какво не по отношение на съмнения за тероризъм и прояви на насилие и омраза, както и порнографски материали, посегателства над деца и други. Разкритията обаче дават повод за критики, че се действа избирателно и не се трие всичко.

Например заплахи за живота на американския президент се премахват, но не се прави същото, когато става въпрос за други хора.

Също така по отношение на насилието над деца е различна позицията, когато става въпрос за сексуално и друг вид насилие. Преди 2 седмици стана ясно, че социалната мрежа е наела още 3,000 служители, за да следят съдържанието за материали, свързани с насилие. В момента с това се занимават 4,500 души. Фейсбук бе обвинен, че не е взел мерки след няколко убийства. Шокиращи кадри от тях бяха излъчени в мрежата и свалени часове по-късно. В повечето случаи публикации се трият, когато потребители ги „докладват". Така компанията се старае да бъде балансьор и да не играе ролята на цензор.