Разузнавателни служби на Съединените щати са засекли строителни дейности около предполагаемо китайско военно съоръжение в Обединените арабски емирства (ОАЕ) през декември - една година, след като богатият на петрол съюзник на Вашингтон обяви, че прекратява проекта заради опасенията на САЩ, свързани с ролята на Пекин в него. Това показват част от неотдавна публикуваните в интернет пространството класифицирани документи на Пентагона, с които се е запознал и в. “Вашингтон пост”.
Дейностите с участието на Китай около пристанище в близост до столицата Абу Даби са част от редица събития в близкоизточната държава, които американските разузнавателни служби наблюдават с известно безпокойство. Причината за това е, че ОАЕ - дългогодишен партньор на САЩ в областта на сигурността - развиват все по-тесни връзки с Пекин за сметка на сътрудничеството си с Вашингтон, сочи един от документите и свързаните с него интервюта на високопоставени служители на администрацията на американския президент Джо Байдън.
Присъствието на китайски военни представители около други чувствителни строителни обекти в ОАЕ също е силно обезпокоително за американските официални представители, отбелязва изданието. Началото на усилията за отдръпването от зоната на влияние на Вашингтон бе поставено от Саудитска Арабия. По време на посещението си в Рияд през юли миналата година Байдън бе посрещнат там доста хладно, а някои определиха този прием дори като студен. След тази среща саудитците избраха Пекин за посредник при сближаването им с Иран. Нито представители на Вашингтон, нито представители на Брюксел присъстваха на момента, в който двамата стари врагове си стискат ръцете, отбелязва списание “Форбс”. Следват Обединените арабски емирства. Страната, подобно на Саудитска Арабия, в много отношения е взимала пример от САЩ. Сега обаче Абу Даби иска да действа в съответствие с колективните интереси на емирствата и ако това означава, че трябва да се противопостави или откъсне от Вашингтон по въпроси от геополитическо значение, така да бъде, отбеляза изданието.
Усилията на Пекин в ОАЕ са част от амбициозната кампания на китайската Народоосвободителна армия за изграждането на глобална военна мрежа, която до 2030 г. да включва поне пет бази в чужбина и 10 обекта за логистична подкрепа, се казва в един от документите на Пентагона, в който е представена карта на други планирани съоръжения в Близкия Изток, Югозападна Азия и Африка, пише в.“Вашингтон пост”. Китайските военни служители наричат инициативата “Проект 141”, става ясно от документа.
Американското издание твърди, че се е сдобило с класифицираната информация за строителните дейности около предполагаемото китайско военно съоръжение в ОАЕ от секретните файлове на Пентагона, публикувани в групов чат в платформата “Дискорд”. Вашингтон каза, че за публикуването им в интернет пространството е отговорен 21-годишния Джак Тейшейра, гвардеец от американската Национална гвардия на военно-въздушните сили на щата Масачузетс в САЩ, който бе задържан от властите миналата седмица. Тейшейра е с повдигнати обвинения по Закона за шпионажа в непозволено придобиване на поверителни документи и материали, засягащи отбраната, и непозволено съхранение и предаване на информация за националната отбрана. Ако бъде признат за виновен, Тейшейра може да получи до 25 години затвор. Предоставените от него документи са представили разнообразие от строго класифицирана информация за източници и съюзници, като темите и детайлите в тях са варирали от противовъздушната отбрана на Украйна до израелската разузнавателна служба “Мосад”, отбелязва британския вестник “Гардиън”.
Агенция Ройтерс посочва, че в случая може да става дума за най-големия пробив в американската национална сигурност от 2010 г., когато на сайта "Уикилийкс" се появиха над 700 000 документа. Разкритията, включително подробности за програмата на Пекин за въздушно наблюдение чрез шпионски балони и плановете за разработване на свръхзвукови безпилотни летателни апарати, идват в момент на засилено напрежение между САЩ и Китай, тъй като и двете страни се борят за глобално влияние и ресурси, отбелязва в.“Вашингтон пост”. Американските официални представители все още не са напълно сигурни дали действията на Китай в ОАЕ са под техен контрол или представляват заплаха за интересите на Вашингтон. Липсва и консенсус по въпроса дали ОАЕ са взели стратегическо решение да поддържат близки отношения с Китай или да имат балансирани връзки и с двете държави. “Има хора в администрацията (на Байдън), които смятат, че ОАЕ твърдо са решили да работят с нас. Аз не вярвам в това”, заявява високопоставен служител на администрацията, който, както и други интервюирани във връзка с този поверителен документ, говори при условие за анонимност. Ръководителите на ОАЕ “смятат, че Китай е от изключително значение в момента и се намира във възход в отношенията си с Близкия изток”, добавя той.
Разкритията съвпадат със стремежа на Китай да разшири ролята си на глобален играч - миналия месец Пекин посредничи за сближаването и установяването на дипломатически връзки между заклетите врагове Саудитска Арабия и Иран, а през февруари представи мирен план в 12 точки за разрешаването на войната в Украйна, припомня изданието. Близкият изток се превърна в особен център на американско-китайската конкуренция, тъй като Пекин сключва търговски сделки и установява по-тесни политически връзки в региона, в който преди това доминираха САЩ. Говорителят на китайското посолство във Вашингтон Лю Пънгю заяви, че опасенията на САЩ относно китайските военни съоръжения в чужбина са неоснователни. “По принцип Китай осъществява нормално сътрудничество в областта на правоприлагането и сигурността с други държави на основата на равнопоставеност и взаимна изгода”, заяви Лю. “Съединените щати разполагат с над 800 военни бази навсякъде по света, което предизвика безпокойството на редица държави. Вашингтон не е в позиция да критикува други страни”, добави той. Вашингтон обръща особено внимание на пристанището “Халифа”, разположено на около 80 километра северно от столицата Абу Даби, където действа китайски корабен конгломерат. През декември 2021 г. ОАЕ обявиха, че са прекратили китайското строителство в това съоръжение, след като служители от администрацията на Байдън заявиха, че Пекин възнамерява да го използва за военни цели. “Спряхме работата по съоръженията”, заяви в онзи момент Ануар Гаргаш, дипломатически съветник на ръководството на ОАЕ, по време на събитие във Вашингтон, припомня изданието. Ето че година по-късно обаче обектът на китайската Народоосвободителна армия “вероятно вече е бил свързан с електрозахранване и водоснабдяване и е бил завършен периметърът с ограда около логистичен склад на армията”, се казва в един от изтеклите доклади на Пентагона.
Друг документ предупреждава, че “съоръжението на Народоосвободителната армия” е “основна част” от плана на Пекин за създаване на военна база в ОАЕ. Администрацията на Байдън е обезпокоена и от факта, че служители на Народноосвободителната армия са били засечени и във военни бази на ОАЕ във вътрешността на страната, където Абу Даби изпробва безпилотни самолети и системи за противоракетна отбрана. Освен това Вашингтон вярва, че Народоосвободителната армия е участвала в изграждането и разширяването на самолетна писта по крайбрежието на Абу Даби, въпреки че редица представители на американската администрация твърдят, че наличието на служители на китайската армия на строителни обекти, изграждани от китайски компании, само по себе си не е обезпокоително, като отбелязват присъствието им на други китайски строителни обекти в други държави, където няма военни бази. Разширяването на позициите на Китай в световните пристанища улеснява събирането на разузнавателна информация за военните движения и дейности на САЩ в тези райони, казва Камил Лонс от базирания в Лондон мозъчен тръст Международен институт за стратегически изследвания.
Съгласно китайски закон, приет през 2017 г., дори китайските търговски компании са задължени да споделят информация с военните, ако бъдат призовани да го направят, добави тя. Жаклин Дийл, старши сътрудник в базираният във Филаделфия мозъчен тръст Институт за външнополитически изследвания, заяви, че създаването на китайска база и свързани с нея съоръжения в ОАЕ ще усложни оперативната способност на Съединените щати. Една от най-големите бази на САЩ в Близкия Изток, военновъздушната база Ал Дафра, се намира на около 80 километра от пристанището “Халифа”, припомня “Вашингтон пост”. "Ако имаме сили в региона и се опитваме да ги преместим или използваме, те (китайската Народоосвободителна армия) ще имат база, от която да наблюдават и евентуално да се намесят", казва експертката и допълва: "И те (китайските военни) ще имат по-голямо влияние върху местното правителство." Терминалът на пристанището “Халифа” е част от мрежа от над 100 стратегически разположени пристанища и терминали, в които Китай е инвестирал по целия свят. Освен в ОАЕ в изтеклите доклади се посочват и държави като Индонезия, Сингапур, Пакистан, Шри Ланка, Кения, Танзания и Ангола като места, където китайските пристанища, действащи на тяхна територия, могат да бъдат използвани с двойна цел, потенциално позволявайки на Пекин “както да се намесва във военните операции на САЩ, така и да подкрепя нападателни операции срещу Вашингтон”, сочи един от изтеклите документи, който представлява доклад на Пентагона от 2020 г., изпратен до Конгреса на САЩ.
В някои части на света, като например в Европа, е малко вероятно пристанищните съоръжения да бъдат превърнати във военни, тъй като приемащите страни никога не биха се съгласили това да се случи. Но китайският морски път на коприната, както Пекин нарича мрежата, предлага други предимства. Китайските дялове в поне дузина европейски пристанища осигуряват на Пекин ниво на контрол върху маршрутите за доставки, което би затруднило Европа да наложи сериозни санкции на Китай, ако това се наложи, и би могло да позволи на Пекин да прекъсне или отклони западните маршрути за доставки в случай на конфронтация, казва Франческа Гирети от базираният в Берлин мозъчен тръст Институт за изследвания на Китай “Меркатор”. Американските официални лица смятат, че разширяването на икономическите връзки на Китай му дава възможност да установи военни позиции в нови региони, макар да признават, че мрежата от глобални бази на Вашингтон е много по-обширна и мощна, става ясно от един от докладите. Понастоящем Джибути е единственото място в света, където Китай има официална военна база. Тя от открита през 2017 г. от военноморските сили на Народоосвободителната армия.
Според докладите на Пентагона през февруари Народоосвободителната армия почти сигурно е била пред завършването на сграда в град Дорале, оборудвана така, че от нея да се извършва сателитно наблюдение над Африка, Европа и Близкия Изток. През юни миналата година в. “Вашингтон пост” съобщи, че Китай осъществява тайни планове за изграждането на съоръжение за изключително ползване от Народоосвободителната армия във военноморска база в Камбоджа на брега на Тайландския залив. И двете страни отрекоха тогава това, като камбоджанските официални представители дори заявиха, че Китай просто финансира модернизацията на базата и помага за обучението на камбоджанци в областта на ремонтирането на кораби. В един от изтеклите доклади обаче става ясно, че част от въпросното съоръжение ще бъде определено за военна база от “дивизионен клас”.
Според изтеклата информация китайска работна група е планирала да посети Екваториална Гвинея и Габон през февруари, за да подпомогне подготовката за изграждане на съвместен център за обучение и да обучи служителите от Екваториална Гвинея да боравят с комуникационното оборудване. Повечето от тези проекти обаче не предизвикват същата тревога във Вашингтон, както дейностите на Китай в ОАЕ, тъй като тези страни не са толкова близки със САЩ. От 2012 г. насам ОАЕ са третият по големина купувач на американски оръжия в света. Въоръжените сили на ОАЕ са се сражавали заедно с американските войски в Афганистан, Ирак и Сирия. В страната също така има 5000 американски военни в Ал-Дафра и американски военни кораби в дълбоководното пристанище “Джебел Али”. Обединените арабски емирства започват да гледат напред във времето, когато Китай може да се превърне в основен съперник и дори да задмине самите САЩ като военна сила, казва Рияд Кахваджи, който ръководи базирана в Дубай консултантска компания в областта на сигурността. “Китайците успяха да ви заместят във всяко друго нещо, така че защо не и в областта на сигурността ?, заяви той пред “Вашингтон пост”.
Според двама високопоставени служители на американската администрация, чийто интервюта са включени в изтеклите класифицирани доклади, има сериозни съмнения, че ОАЕ ще отидат твърде далеч и че ще си позволят да застрашат отношенията си със САЩ в областта на сигурността, и дори да предпочетат вижданията, които имат Китай по въпросите за правата на човека и демокрацията. Връзките на ОАЕ с Китай засегнаха плановете за реализирането на планираната продажба на американски изтребители Ф-35 (F-35), безпилотни самолети “Рийпър” (Reaper) и други американски оръжия на обща стойност 23 млрд. долара, като същевременно предизвикаха догадки в администрацията на Байдън дали да даде приоритет на усилията си за запазването на дългогодишните партньорства в Близкия изток или да се противопостави на възхода на Китай.