COVID-19 може да доведе до еректилна дисфункция месеци, след като мъжът се е възстановил от болестта.
Това показва изследване на университета в Маями, публикувано в World Journal of Men's Health.
Изследването е на база тъкан от пениса на двама мъже, прекарали заболяването на възраст 65 и 71 години, които имат проблем с ерекцията.
Единият от мъжете е изкарал COVID-19 доста тежко, като дори се е стигнало до хоспитализация, а другият е прекарал вируса леко.
Известно е, че вирусът може да увреди кръвоносните съдове и вътрешните органи и това изследване предполага, че може да блокира притока на кръв към гениталиите, което затруднява ерекцията при мъжете.
Д-р Ранджит Рамазами, уролог и извършил малкото проучване, каза: "Установихме, че мъжете, които преди това не са се оплаквали от еректилна дисфункция, развиват доста тежка такава след началото на заболяването с COVID-19".
Според него това предполага, че мъжете, които се разболеят от вируса, трябва да са наясно, че той може да има неблагоприятен ефект към сексуалната функция.
Той призова мъжете веднага да отидат на лекар, ако получат
еректилна дисфункция.Все още не е ясно дали вирусът навлиза в пениса при всеки, който се е разболял от COVID-19.
Изследването показва още, че нивата на ензим, участващ в задействането на ерекция (eNOS), е в по-ниски нива при пациентите с COVID-19.
Изследвания в Италия миналия месец са установили, че еректилната дисфункция може да се се появи при всеки трети мъж, който се е заразил с COVID-19.
Учените в Рим са се допитали до 100 мъже, които са се възстановили от COVID-19 на средна възраст около 33 години, дали страдат от подобен проблем с ерекцията. 28% са заявили, че страдат. За сравнение процентът на мъжете, които не са боледували от вируса и имат този проблем е 9.
Експертите също така посочват като и други причини - възпалението по време на боледуването, което ограничава притока на кръв, както и намалените нивата на тестостерон след прекарване на болестта.
Какво е еректилна дисфункция?
Еректилната дисфункция при мъже се дефинира като постоянна невъзможност за постигане и поддържане на ерекция, достатъчна, за да позволи едно задоволително сексуално удовлетворение при сексуална активност.
При еректилна дисфункция притокът на кръв и нейното задържане в пениса е "блокирано". Позната е още като "импотентност", термин който в наши дни бива рядко използван за дефиниране на това състояние.