Измамничката Галина Николова, която беше осъдена във Великобритания като тартор на българска група, откраднала 54 млн. паунда от помощи, е успяла да купи 4 луксозни апартамента само за един ден, а кредит от 250 000 лева изплатила с две вноски. Това показва разследване на bTV.

Групата от петима измамници беше осъдена през седмицата, като Галина получи най-тежкото наказание – 8 години затвор. Тя е сочена и за ръководител на бандата.

Според събраните доказателства от британската прокуратура водеща роля в схемата имал и Гюнеш Али. Той ще лежи в затвора 7 години и 3 месеца. 

За разлика от Галина, която влагала откраднатите пари в имоти – по Черноморието и във вътрешността на страната, Гюнеш инвестирал в търговска дейност. 

Обвиняемите са подали хиляди фалшиви молби за социални помощи, като са използвали реални лица или откраднати самоличности, а молбите са били подкрепени с множество фалшиви документи, включително договори за наем, фишове за заплати и писма от наемодатели, работодатели, училища и общопрактикуващи лекари. Ако исканията са били отхвърляни, измамниците са опитвали отново и отново, докато не бъдат одобрени. Бандата също така давала съвети на подателите на заявления как да измамят системата, е научил съдът. Но след като заявителите подавали молбите си, те ги оставяли в ръцете на бандата, която прала пари през няколко различни сметки.

Пакети с пари в брой, натъпкани в пазарски чанти и куфари, луксозен автомобил и дизайнерски стоки, включително часовници, якета и очила, бяха открити по време на обиска на имотите на осъдените, съобщи Кралската прокурорска служба.

Съдията Дейвид Арънбърг подчерта, че измамата е в "промишлен мащаб".

По отношение на това как обвиняемите ще трябва да върнат откраднатите пари, тепърва ще има дела както на Острова, така и в България, защото се предполага, че основната част от тях са били прехвърлени именно в България.

Всъщност, разплитането на конспирацията е станало по сигнал към британските власти на инспектора от Сливен Васил Панайотов, забелязал големия приток на пари в брой и как някои престъпници в града "живеят като барони".