Човек си мисли, че след като правиш едно и също нещо три пъти за няколко месеца, все ще ти се получи накрая. Това явно не важи за ЦИК и МВнР, които не могат да намерят общ език, и сега балотажът в САЩ и Австралия (възможно и на други места) може да се провали. Причината – хартиени бюлетини и машини за гласуване няма да стигнат преди изборния ден.

Членове на СИК от цяла Америка и Австралия сигнализираха във вторник вечерта, че са получили известия от DHL, че пратките от МВнР с бюлетини ще пристигнат на 22 ноември, понеделник, за САЩ и 30 ноември за Австралия. Балотажът е на 21 ноември, неделя.

От Външно още преди дни предупредиха за тази опасност. „Нова Зеландия, Австралия, част от Африка и част от Западното крайбрежие и централните щати на САЩ, Канада са проблематични дестинации. Нашите партньори не могат да гарантират доставянето им. За тази цел сме ангажирали не малък брой хора, които ще летят със самолети, за да можем да гарантираме наличието на бюлетини поне в най-големите секции в изброените страни“, подчерта Калин Анастасов, зам.-председател на работна група „Избори“ в МВнР.

Сега опасенията се превърнаха в реалност. Не е ясно дали DHL ще успее да достави книжата от вторник за петък, най-късно събота, когато те трябва да бъдат предадени на секционните комисии, преди да бъдат запечатани.

От Външно имат план „Б“, според който техни хора ще летят до определени дестинации, за да осигурят бюлетини в „по-големите секции“. В САЩ има 55 секции. Извън района на Чикаго те са на огромни разстояния една от друга. Сигналите при нас постъпиха от Маями, Хюстън, Бостън, Индианаполис, Солт Лейк Сити, Финикс, Портланд, Нашвил. Вероятно има и още градове, за които не знаем.

От ЦИК обещават, че ще намерят решение на проблема. Истината е обаче, че българските избори зад граница се правят по допотопен начин, който винаги е имал за цел да ограничи правото на глас на тези от нас, които не могат да бъдат купени или подчинени. Освен че вотът зад граница регистрира ниска активност (освен Турция), той е изключително скъп за организация. Особено този в САЩ и Канада.

Партиите, които изглежда ще влязат в новата управляваща коалиция, обещаваха преди изборите, че ще въведат форми на дистанционно и електронно гласуване. Драмата с бюлетините и машините за балотажа, съотношението цена на вота/участие зад граница, плюс решението на хората на един референдум по темата са повече от достатъчно доводи дистанционното гласуване вече да се случи.